Her Kurban Bayramı’nda ortaya çıkan “kurbanlıklar”… - Fatih Bayhan

Her Kurban Bayramı’nda ortaya çıkan “kurbanlıklar”… - Fatih Bayhan

24.06.2024 13:00 | Güncelleme Tarihi: 24.06.2024 13:01

Gündemde kalmak adına gazetecilere meydan okuyan “yeni hoca”larla doldu piyasa. Bu yeni hocalar için artık bir kürsüye de ihtiyaç yok. Ne Üniversite’de ne bir Cami’de. Peker’i örnek alan yeni hocalarımız takipçi kasmak adına geleneksel ne kadar öğreti varsa, “aslında doğrusu bu” kabilinden aykırı açıklamalarla bir kamera, bir mikrofon ve bir tripot edinerek modern kürsü youtube’de konuşuyorlar.

Yapılan konuşmaların toplumun gündemine katkı vermesi gibi ulvi hedefler yok. Nasıl gündem oluruz? Nasıl yeni takipçi alırız? Bütün meseleleri bu. TV ve Radyoların yeni popülerleştiği, gazetelerin henüz gündem tayin edici gücünü elinde tuttuğu günlerde de aynı aktörlerin meydana çıkıp “aykırı” sözler sarf ettiğini şu ahir ömrümüzde gördük, okuduk, dinledik.

Peki bu “aykırı” söz ustaları toplumun geleneksel kodlarında bir yeni duyguya sebep olabildiler mi? Yeni alışkanlıklar oluşturabildiler mi? Yahut, yanlış diye bağırdıkları hangi fiilin “doğrusunu” topluma ikame etmeyi başardılar?

Onlar adına üzüntülüyüm ama, bu toplum sizleri dinledi, “makuliyet” ve “irfan” terazisinde tarttı ve bildiğini okumaya, yapmaya da devam etti. O denli saygınlardı ki, sizi de “dinleme, izleme nezaketini” gösterdi. Ancak sizler bu toplumun değerlerine, karakterine, irfani duruşuna hiçbir zaman saygı göstermediniz.

Kiminiz halkı “cahil” diyerek muhatap saymadınız, kiminiz “seviyenizde” görüp elini dahi sıkmadınız. Aradığınız popülerliği TV ekranlarının koridorlarında, saygıyı da TV sahiplerine, yöneticilerine gösterdiniz.

Bu yıl Tarım ve Orman Bakanlığı'nın verilerine göre, Kurban Bayramı'nda Türkiye'de kesilen hayvan sayısına bakalım;

Büyükbaş Hayvan: 800 bin ile 1 milyon arasında.

Küçükbaş Hayvan: 2.5 milyon ile 3 milyon arasında.

Bu rakamlar, yıllara göre farklılık gösterebilir ve ekonomik koşullar, hayvan stokları, salgın hastalıklar gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak artabilir veya azalabiliyor. Bu denli ağır sayılan ekonomik duruma rağmen bu halk imkânlarını zorlayarakta olsa kurban kesmeye devam ediyor. Gördüğünüz gibi Halkımız, kurban kesmeye devam ediyor ama bu “hoca”larımız hala sözü “kesmeyi” akledemiyor.

Bu yılı yine eskimeyen Kurban gündemiyle geçirdik.

“Kur’ban sadece hac’da kesilir”

“Kurban” diye bir ibadet yoktur, kaldırılmıştır” gibi gibi lafazanlıklar.

Diyanet Teşkilatı dünya’nın her tarafında kurban organizasyonuyla güzel işler çıkartmaya devam ederken, Ulema sınıfı halkı etkileme gayretlerine mutlaka cevap vermelidir. Ne hikmetse yaygın medya “aykırı” cümle kuran isimlere daha çok ekranlarında yer vererek tahribata hizmet ediyor. Dikkatliyiz ve ne yapmak istediklerini biliyoruz.

 

Diyeceklerimiz Olmalı!

·         Ekümenik sıfatıyla Ukrayna toplantısına katılan Patrik’e bir kaç kelam etmeyi istiyorum.

·         * Suriye’de halkına Bayram açıklaması yapan Beşar Esad’ın, “Bayramcı gelenleri yeniden Türkiye’ye  göndermeyeceğim” sözlerini mutlaka yorumlamak lazım .

·        *  Biden’in G7 Liderler zirvesinde Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın yanında sergilediği görüntüye dair birkaç kelam etmeli.

·         * İç İşleri bakanı Ali Yerlikaya’nın neredeyse durmaksızın “çete” yakalamalarına dair “çetele” tutar gibi eksilmeyen açıklamalarına bir şey denilmeli…

·        *  Diamon Tema’da nerden çıktı? Bir çocuğun koca islam  tarihine meydan okumasına dönüşen açıklamaları neden köpürtülüyor?

·         * Prof. Dr. Mustafa Öztürk,  Dücane  Cundioğlu; biri ilahiyat diğeri felsefe’den girerek youtubırlık yaparak mı “ilim irfan” dağıtacaksınız?

YAZARIN DİĞER YAZILARI