"Tuvalete Çevrilen Medrese" Olayı TBMM'ye Taşındı

"Tuvalete Çevrilen Medrese" Olayı TBMM'ye Taşındı

Ortatv.com'un önceki gün Mardin'de 1400 yıllık Medrese'nin tuvalete çevrilmesiyle ilgili haberi Mardin'de gündem oldu. Mardin Valisi Tuncay Akkoyun'un haberimizin yayınlandığı saatlerde ilgili müdürlere talimat vererek son verdiği rezalet olay, İstanbul Milletvekili, Mardinli Doğan Bekin'in verdiği soru önergesiyle TBMM'ye taşındı.

İSTANBUL MİLLETVEKİLİ AMA MARDİN TARİHÇİSİ

Mardin'le ilgili tarihi çalışmalara da imza atan Doğan Bekin'in Mardin konusunda gösterdiği hassasiyeti bu denli hızlı şekilde TBMM'ye taşıması olayın bir soru önergesine dönüşerek Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un gündemine gelmesi Mardin'deki bir çok Medresenin işgallerinin de bitirilmesi ve amacına uygun hizmetlerde kullanılmasıyla ilgili de umut oldu. 

İstanbul Milletvekili ve Yeniden Refah Partisi Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı da olan Doğan Bekin, Mardin asıllı olarak biliniyor. Mardin'le ilgili bir çok araştırmaya imza atan Bekin, son seçimlerde YRP'den İstanbul'dan aday gösterilerek TBMM'ye girdi. TBMM'nin aktif üyelerinden birisi olan Bekin'in ortatv.com'un Mardin Medresesinin tuvalete çevrilmesi ile ilgili habere duyarsız kalmaması gerçekten sevindirici 

Her ne kadar Mardin Valisi Tuncay Akkoyun'un olaya anında müdahale ettiği bilgisi gelmiş olsa da, Mardin''de çok sayıda Medrese'nin ya işgal altında yahut tuvalet ve benzeri sorunlarla sessiz sedasız, bakımsız bir şekilde durduğuna dair konular içinde bir umut oldu. İnşallah bu gündem Mardin'deki tarihi eserlerin daha titiz ve itinalı şekilde kullanımı konusunda bir fırsata vesile olur.

TBMM'YE TAŞINDI - KÜLTÜR BAKANINA SORDU
İstanbul Milletvekili Doğan Bekin, konuyu okuyunca Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un cevaplandırması için bir soru önergesi hazırladı. 
Bekin, hazırladığı soru önergesinde şu cümlelere yer verdi;

Mardin'in Nusaybin ilçesinde, UNESCO geçici koruma listesinde, Mar Yakup Kilisesiyle birlikte, Kültür İnanç Parkı alanında yer alan yapılar bütünü içerisinde, avluda yer alan eski tuvaletlerin yıkılarak tarihi medrese yapısının tuvalet olarak kullanılmaya başlanması ne yazık ki kamuoyuna yansımıştır.

Mimarisi, kitabeleri, motif ve tezyinleriyle, bir tarihi medrese olduğunu anlamak için uzman olmaya gerek kalmayacak belirginlikteki bir yapıyı, “hilal” ve “yağmur damlası” motifli tarihî kitabenin yer aldığı mekânı tuvalet olarak kullanmak,  “hilal” ve “yağmur damlası motifinin hemen altına WC levhası asmak, insanlığın ortak kültürel mirasının korunmasıyla da; Türk- İslam medeniyetine saygı anlayışıyla da bağdaşmamaktadır. 

Bugün itibariyle (10.06.2024) Mardin valiliği olaya el koymuş ve tuvaletleri, “teknik bakım” tabelası asarak kapatmış ancak WC levhalarını duvardan aldırmamıştır. Tamamen kapatılması aslına rücu edilmesi gerekirken, palyatif çözümler ile bir yere varılamaz. Türk İslam Mirasımızın aslına uygun bir şekilde düzenlemesi ivedilikle gerçekleştirilmelidir.
Bu bilgiler doğrultusunda;
* Türk İslam Medeniyetimize saygısızlık yaparak Medreselerin WC olarak faaliyete sokulmasına neden göz yumulmuştur?
* Bu yapılarda bariz bir şekilde üzerinde motiflerin yer aldığı belli iken, daha önceden tarihi bir mekân ve medrese olduğu bilinmiyor muydu? 
* Tuvalet olarak kullanılan ve medrese formuna sahip olan yapılar hangi medreselerdir? 
* Bu tuvaletler hangi tarihte ve kim tarafından medrese yapısına taşınmıştır?
* Kültür İnanç Parkı çevresinde birçok boş ve geniş alanlar kalabalıkların ihtiyacına cevap verebilecekken neden tarihi bir yapıya tuvalet inşaat izni verilmiştir? 
* Türk İslam Medeniyetimize bu saygısızlığı reva gören başta mülki idari amirleri olmak üzere, tarihi medresenin WC olarak düzenlenmesine izin verenler hakkında gerekli cezai işlemler başlatılacak mıdır? İlgili Haberler: "Tuvalete Çevrilen Medrese" Olayı TBMM'ye Taşındı

DİĞER HABERLER

Unutursak Tekrarlanır
Unutursak Tekrarlanır
16 Temmuz 2024 Salı
Dücane Nereye Koşuyor?
Dücane Nereye Koşuyor?
20 Haziran 2024 Perşembe
"Sınıf Atlayan" Abilere Uyarılar!
"Sınıf Atlayan" Abilere Uyarılar!
19 Haziran 2024 Çarşamba
Türkiye
Türkiye'ye Zafer Yaşattılar!
19 Haziran 2024 Çarşamba
Kılıçdaroğlu
Kılıçdaroğlu'nu İhmal etmedi!
15 Haziran 2024 Cumartesi
Mardin Valisi Olaya EL KOYDU!
Mardin Valisi Olaya EL KOYDU!
10 Haziran 2024 Pazartesi