"Mercedesli" değil, "Bisikletli Ak Partili "Haberi

"Mercedesli" değil, "Bisikletli Ak Partili "Haberi

Gün geçmiyor ki  İktidar Partili zenginlerin haberleri, videoları ekranlara düşmesin. Bazıları abartılı olsa da "iktidar olmakla, gösterişli olmak" arasında bir bağ olduğu kesin. Ancak bu sefer durum farklı. Üstelik İktidar Partisi'nin "genel başkan yardımcısı" ama onu diğerlerinden farklı kılan bir tutkusu var; Bisikleti. 

İktidar sahibi olunca mahalledeki bisikletini bırakıp önce araba, ardından jeeplere binen siyasileri yadırgamaz olunca herşey normal sanmaya başlamıştık. Oysa Konya Milletvekili Ahmet Songur, herşeyi alt üst etti. Bisiklet tutkusundan 54 yıldır vazgeçmiyor.  


Hemşehrilerini teşvik amacıyla hem siyasi çalışmaları sırasında hem de gündelik hayatında bisikleti tercih eden Sorgun, 7 yaşından beri devam eden tutkusunu AA muhabirine anlattı.

Sorgun, yaklaşık 54 yıldır pedal çevirdiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Şu anda kullandığım bisiklet, 45 yıllık. Kullandığım 3 bisikletin ikisi Konya'da biri de Ankara'da. Bisiklet, bizim için spor aracı değil ulaşım aracıdır. Aslında bisiklet benim için hayat tarzıdır. Bisiklet demek hareket demek. Hareket olmazsa bereket olmaz. Bisiklet tasarruf demek, çevrecilik demek, otopark problemi çözüm demek ve hava kirliliğini önleme almak demektir. Bisikletin pek çok faydaları var. Onun için Konya gibi düz şehirlerde iyi bir ulaşım aracıdır. Ankara'da ve Konya'da alışverişe giderken veya ziyarete giderken bazen teşkilat çalışmalarına, sivil toplum ziyaretlerinde etkin olarak kullanıyorum. Bürokratik görevlerimde, meslek hayatımda da bisiklet kullanmayı tercih ettim. Şimdi de kullanıyorum."

"Bisiklet tevazu demektir"

Bisikletle ilgili Türkiye'de yanlış bazı anlaşılmalar olduğuna değinen Sorgun, şunları kaydetti:

"Avrupa'da bisiklet kullanımı takdir görürken Türkiye'de bisiklet kullanımının yadırgadığını görüyorum. 'Bisiklet sadece spor amaçlı kullanılır' mantığı var. Bu amaçla kullananlar olabilir ama bisiklet ulaşım aracıdır. Aynı zamanda bisiklet tevazu demektir, halkla birlikte olmak demektir. Seyahat ederken komşuya ve çevredekilere selam vermek, muhabbet etmek haberleşmek demektir."

Sorgun, Konya'nın bisikletin anavatanı olduğunu ifade ederek, kentte 350 kilometrenin üzerinde bisiklet yolu bulunduğuna işaret etti.

"Mercedesli" değil, "Bisikletli Ak Partili "Haberi

 

Etiketler:
ahmet songur,

DİĞER HABERLER

Unutursak Tekrarlanır
Unutursak Tekrarlanır
16 Temmuz 2024 Salı
Dücane Nereye Koşuyor?
Dücane Nereye Koşuyor?
20 Haziran 2024 Perşembe
"Sınıf Atlayan" Abilere Uyarılar!
"Sınıf Atlayan" Abilere Uyarılar!
19 Haziran 2024 Çarşamba
Türkiye
Türkiye'ye Zafer Yaşattılar!
19 Haziran 2024 Çarşamba
Kılıçdaroğlu
Kılıçdaroğlu'nu İhmal etmedi!
15 Haziran 2024 Cumartesi
Mardin Valisi Olaya EL KOYDU!
Mardin Valisi Olaya EL KOYDU!
10 Haziran 2024 Pazartesi