Mardin'de Medreseyle ilgili ciddi iddialar

Mardin'de Medreseyle ilgili ciddi iddialar

Mardin'de Tarihi Medrese Tuvalet olarak kullanılmaya başlandığı iddia ediliyor. Bu kararı kim veya kimler nasıl aldı araştırıyoruz.

TARİHİ MEDRESE ODASINI TUVALETE ÇEVİRDİLER
1400 yıllık tarih ve maziye sahip Zeynelabidin Külliyesinin içinde yer alan Medrese binası umumi tuvalete çevrildi .
20 yıldır gündemden düşmeyen ve UNESCO kültürel mirasa alınarak Kiliseyle beraber "İnanç parkı" olarak sunulan alanda yer alan Zenelabidin Külliyesi içerisinde, zaman sürecinde başka yapılar da eklenmişti . 1500'lü yıllarda Akkoyunlu Devleti  Başkanı  Kasım Bey'in kız kardeşi Hatice Sultan tarafından da Nusaybin'de bir Hatuniye  Medresesi  (Kadınlara özel okul ) inşa edilmişti . 

Henüz yeri net olarak tespit edilemezse de bu yapı içerisinde araştırmalar devam ediyor .

Fotoğrafta görülen mekan ise, Medrese yapısı  özellikleri taşıdığı çok belirgin bir şekilde görülüyor. Nusaybin gibi geniş ve kullanılmayan birçok alan mevcut  olduğu halde umumi tuvaletin , medrese özellikleri taşıyan bu alanda yapılması; şekil itibariyle de medeniyetimizi temsil eden yağmur damlası şeklindeki  kitabenin de olduğu bir alanda bu uygulama iyi niyetle açıklanamaz .

Mardin Artuklu ilçesinde 2 yıl önce, yoğun turistik ziyaretlerde beliren umumi tuvalet alanı tanzim taleplerine binaen, Mardin Valiliği, Cumhuriyet Meydanının üst tarafında bir alan belirlemiş ve projesi hazırlanmıştı. Bürokrasi içerisinden, " Kiliseye çok yakın bir mesafede oluşu ve bu durumun, Kiliseye saygısızlık olarak görüleceği itirazları üzerine proje iptal edilmişti. Aynı bürokrasinin Tarihi Medreseyi, komple tuvalete çevirmesi  derinlemesine inceleme gerektiren bir vakadır.

Kendi tarih ve medeniyetine yabancılaşan, hakaret olarak anlaşılacak bu kararı kim veya kimler aldı kamuoyuyla paylaşılmasını bekliyoruz.
Kültür ve Turizm Bakanlığının da konuya duyarlılık göstermesini bekliyoruz. 
Gelişmeleri kamuoyu adına takip edeceğiz.

Mardin'de Medreseyle ilgili ciddi iddialar

DİĞER HABERLER

Unutursak Tekrarlanır
Unutursak Tekrarlanır
16 Temmuz 2024 Salı
Dücane Nereye Koşuyor?
Dücane Nereye Koşuyor?
20 Haziran 2024 Perşembe
"Sınıf Atlayan" Abilere Uyarılar!
"Sınıf Atlayan" Abilere Uyarılar!
19 Haziran 2024 Çarşamba
Türkiye
Türkiye'ye Zafer Yaşattılar!
19 Haziran 2024 Çarşamba
Kılıçdaroğlu
Kılıçdaroğlu'nu İhmal etmedi!
15 Haziran 2024 Cumartesi
Mardin Valisi Olaya EL KOYDU!
Mardin Valisi Olaya EL KOYDU!
10 Haziran 2024 Pazartesi