Mardin Valisi Olaya EL KOYDU!

Mardin Valisi Olaya EL KOYDU!

ORTATV.COM ÖZEL HABER

MARDİN VALİSİ AKKOYUN'UN TALİMATIYLA REZALETE SON VERİLDİ

Ortatv. com'un dün gündeme getirdiği haber, Mardin ve kültür çevrelerinde büyük yankı uyandırdı. Mardin'in yeni Valisi'nin haberdar edilmediği rezalet haberimiz üzerine son buldu. Mardin Valisi Tuncay Akkoyun'un gösterdiği duyarlılık ve titiz çalışma Kudüs'ün kardeş şehri Mardin'de bize emanet edilen tarih ve medeniyetimizin abidelerini koruma yolunda önemli bir nokta oldu. 

Hatırlanacağı üzere dün haberimizi şöyle işlemiştik;

TARİHİ MEDRESE ODASINI TUVALETE ÇEVİRDİLER

1400 yıllık tarih ve maziye sahip Zeynel Abidin Külliyesinin içinde yer alan Medrese binası umumi tuvalete çevrildi .
20 yıldır gündemden düşmeyen ve UNESCO kültürel mirasa alınarak Kiliseyle beraber "İnanç parkı" olarak sunulan alanda yer alan Zenelabidin Külliyesi içerisinde, zaman sürecinde başka yapılar da eklenmişti . 1500'lü yıllarda Akkoyunlu Devleti Başkanı Kasım Bey'in kız kardeşi Hatice Sultan tarafından da Nusaybin'de bir Hatuniye  Medresesi  (Kadınlara özel okul ) inşa edilmişti . 
Henüz yeri net olarak tespit edilemezse de bu yapı içerisinde araştırmalar devam ediyor .

Fotoğrafta görülen mekan ise, Medrese yapısı özellikleri taşıdığı çok belirgin bir şekilde görülüyor. Nusaybin gibi geniş ve kullanılmayan birçok alan mevcut  olduğu halde umumi tuvaletin , medrese özellikleri taşıyan bu alanda yapılması; şekil itibariyle de medeniyetimizi temsil eden "yağmur damlası" şeklindeki  kitabenin de olduğu bir alanda bu uygulama iyi niyetle açıklanamaz." demiştik.

MARDİN VALİSİ OLAYA EL KOYDU

Haberde de belirttiğimiz gibi tarih ve Medeniyetimize karşı gösterdiği duyarlılıklarını bildiğimiz Mardin Valisi Tuncay Akkoyun'un, haberimiz üzerine dün gece ilgili müdürleri arayarak gerekli talimatları verdiğini, sabahın erken vakitlerinde de Tuvalet olarak kullanılan "Bay WC" ve "Bayan WC' alanlarının kapı girişlerine "tadilat nedeniyle kapatılmıştır" yazısı asılarak alandaki rezalete son verildiğini öğrendik. Bu sabah erken saatlerde Medrese'ye giden arkadaşlarımız Vali beyin talimatının yerine getirildiğini bizzat yerinde görüntüledi. İnşallah kitabesinin altında çiviyle çakılı "bayan wc" ve "bay wc" yazılarının da en kısa sürede sökülerek başka bir alanda yapılacak tuvaletlerle bu sorunun kalıcı olarak çözüldüğünü de görmüş oluruz. 

MARDİN, KUDÜS'ÜN KARDEŞ ŞEHRİDİR
Mardin, cadde ve sokaklarıyla, bina ve yapılarıyla İslam kültür ve medeniyetinin abidevi eserleriyle dolu bir şehrimizdir. Buradaki eserleri korumak, tarihi köklere olan saygımızın da bir göstergesidir.  Bu şuurla bakarsak, Mardin'e sahip çıkmak; tarihe, medeniyete, kültür ve sanat'a sahip çıkmaktır. Bu topraklarda asırlarca yaşadığımızın en güçlü tanığı olan eserlere "hakaret edercesine" muamele gösterenler, bu topraklarla bağı olmayanlardır. Değerli Valimizin bu konuda gösterdiği itinalı ve yerli duruşu umuyoruz ki, Medrese'ye bu saygısız kararı alanları da içine alacak bir soruşturma ile "tarihe saygısızlık" yapanları ortaya çıkarmasıdır. 

TEK PARTİ DÖNEMİNİ HEP ELEŞTİRDİK

Çok partili döneme girinceye kadar, Tek parti iktidarı döneminde ülkemizde bir çok vakıf eseri; cami, medrese, mescid'in "amacı dışında" kullanıma verildiğini, bazı camilerin eğlence alanına dönüştürüldüğünü, bazı mescitlerin tuvalet haline getirildiğini Eşref Edip bey "Kara Kitap" adlı eserinde kaleme almıştı. benzer bir vak'anın böylesine bir dönemde Mardin'de yaşanması gerçekten üzücüdür. Ancak Sayın Tuncay Akkoyun Valimizin gösterdiği hassasiyetle inşallah bu hakaret ve saygısız durum düzeltilecektir.

MARDİN KONUSUNDA ORTATV.COM'UN HASSASİYETİ HER ZAMAN DEVAM EDECEKTİR!


önceki haberimiz:
ORTA TV - Mardin'de Medreseyle ilgili ciddi iddialar

Mardin Valisi Olaya EL KOYDU!

DİĞER HABERLER

Dücane Nereye Koşuyor?
Dücane Nereye Koşuyor?
20 Haziran 2024 Perşembe
"Sınıf Atlayan" Abilere Uyarılar!
"Sınıf Atlayan" Abilere Uyarılar!
19 Haziran 2024 Çarşamba
Türkiye
Türkiye'ye Zafer Yaşattılar!
19 Haziran 2024 Çarşamba
Kılıçdaroğlu
Kılıçdaroğlu'nu İhmal etmedi!
15 Haziran 2024 Cumartesi
Mardin Valisi Olaya EL KOYDU!
Mardin Valisi Olaya EL KOYDU!
10 Haziran 2024 Pazartesi