Bu Ziyarete Hangi Ucundan Bakmalı?

Bu Ziyarete Hangi Ucundan Bakmalı?

Siyasi gündemi ısıtan Erdoğan ve Özel görüşmesi ne anlama geliyor? Analist Servet Hocaoğluları, CHP Genel Merkezini 18 yıl aradan sonra ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın o ziyaret fotoğrafını yorumluyor; AK Partiyi ve CHP'yi bir araya getiren Devlet Geleneği
Veya dünyadaki gelişmelere hazır olmak
Kritik soru şu: CB Erdoğan, 18 yıldır CHP'yi ziyaret etmiş değildi. Onca dünya krizi, bölge savaşı, iç mesele bu ziyareti sağlamamıştı. Peki nasıl bir gelişme oldu/olacak ki; karşılıklı ziyaretler başladı.
Bizce bu süreci iki yönlü izlemek gerekir.
Birincisi, topluma yüzü dönük verilecek mesajlar.
Yani toplumsal yönü. Özellikle CHP bu mesajlarda çok hassas. Çünkü yerelden iktidara doğru yürüyüşünde bu görüşmeleri kullanmak istiyor. O nedenle her görüşmeden sonra ısrarla " Milletin sorunlarını aktardık; adalet, hukuk savaşı verdik. Nazikçe herseyin hesabını sorduk." dilini kullanıyor. Yani CHP, bu görüşmeleri kendi lehinde konsolide etmek için popülist propaganda için araçsallaştırıyor. Hatta bu görüşmeleri "İktidar devri için antreman" olarak yansıtmak istiyor.
AK Parti ise işin toplumsal yönünü "kısık ateşte diyalog" olarak sunmakla yetiniyor. Çünkü bu diyalogda esas gündemi; Türkiye'nin etrafındaki daralan çemberin yakında ortaya çıkaracağı sıcak savaş, ekonomik kamplaşma, Avrupa'daki gelişmeler üzere devletin atacağı adımlarda "Milli mutabakat" sağlamak.
Yani CB Erdoğan "Devlet için uyum" stratejisinde ısrarlı; CHP ise " Halkın talepleri için uyum" taktiğinde.
Nitekim CHP sözcüsü Deniz Yücel, görüşmeye yönelik basın açıklamasında, ısrarla, halk adına iktidara çağrı propagandası yaparken; AK Parti sözcüsü Ömer Çelik'in bazı açıklamalarının görüşme ile ilişkili olmadığını ifade etti. Hatta Deniz Yücel uzun bir açıklama yaparken; adeta toplumdan oy almak adına neredeyse onlarca konuyu uzun uzun anlattı. Yani konuşmanın içeriğinde olmayan bazı konudaki fikirlerini de serdetme ihtiyacı hissetti.
Bu şu demek; bu görüşmelerde CHP, ısrarla halka şu mesajı veriyor: "Halkın sesi oluyoruz; Gerekirse inceldiği yerden kopsun!...".
CB Erdoğan, CHP'nin bu ihtiyacını ve atraksiyonunu şimdilik alttan alacaktır. Çünkü CB Erdoğan için önemli olan önümüzdeki aylarda devletin atacağı adımlarda CHP'nin eşlik etmeye mecbur kalmasıdır. CHP buna hazırlanıyor. Fakat halka izah edebilmek için halkın ruhunu okşayan propagandasını sürdürüyor.
"Partilerarası diyalog" işin kamusal iletişim yüzüdür. Bir süre daha sıcaklığını koruyacaktır.
İkinci yöne, yani Devlete bakan yüze gelelim. Asıl görüşmenin gerçek nedenine. Seçmeni ürkütmeden "Devlet konuları"nı ele almak. Bizce bu "devlet konuları" şunlardır.
Anayasa değişikliği; Savaş durumunda milli mutabakat; Olası erken seçim için ortak hareket etme; DEM-PKK ilişkisini koparmaya yönelik süreç ve en önemlisi Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığının CHP tarafından meşru görülmesi, benimsenmesi süreci.
CB Erdoğan "Önümüzde dört yıl seçim yok!..." vurgusu devlete odaklanalım çağrısıdır. CHP mecbur kalacak bu çağrıya. Buna karşılık bazı konuları çözen adres olarak CHP bilinsin diye; Gezi başta olmak üzere bazı Silivri dosyaların (uzun zamandır içeride yatanlara yönelik) tekrar ele alınması sağlanmış olacak.
Yani bu diyaloğun toplumsal çıktılarında CHP, devlet çıktılarında ise CB Erdoğan'ın talepleri gerçekleşecek. Aslında "Kazan kazan diyaloğu" var. Fakat CHP'de "Kaybettir; kaybet!" alışkanlığı var. Bakalım bu sınavı nasıl verecek CHP?

Bu Ziyarete Hangi Ucundan Bakmalı?

DİĞER HABERLER

Unutursak Tekrarlanır
Unutursak Tekrarlanır
16 Temmuz 2024 Salı
Dücane Nereye Koşuyor?
Dücane Nereye Koşuyor?
20 Haziran 2024 Perşembe
"Sınıf Atlayan" Abilere Uyarılar!
"Sınıf Atlayan" Abilere Uyarılar!
19 Haziran 2024 Çarşamba
Türkiye
Türkiye'ye Zafer Yaşattılar!
19 Haziran 2024 Çarşamba
Kılıçdaroğlu
Kılıçdaroğlu'nu İhmal etmedi!
15 Haziran 2024 Cumartesi
Mardin Valisi Olaya EL KOYDU!
Mardin Valisi Olaya EL KOYDU!
10 Haziran 2024 Pazartesi