Bayrak Şairine Adana Vefası

Bayrak Şairine Adana Vefası

Bayrak Şairi Arif Nihat Asya vefatının 47. Yılında Adana’dan gelen “Kardeş STK’larca anıldı. Adana’dan gelen heyet, Adana’da Öğretmenlik yapan ancak kendisini Adanalı olarak sayan Arif Nihat Asya’yı unutmadı. Adana’ya olan sevgisi o denli güçlü olan Şair Asya, garip bir tevafuktur ki Adana’nın düşman işgalinden kurtuluş günü olan 5 Ocak’ta baki aleme göç etti. Böylece Adana’nın düşman işgalinden kurtuluş törenleri yapılırken öte yandan Adana aşığı bir şairin de “veda” günü olarak anılmaya başladı.

Karşıyaka Mezarlığında Anma Merasimi

Ankara’da Karşıyaka Mezarlığında medfun olan Bayrak Şairi Arif Nihat Asya’nın mezarı başında bir araya gelen Adana’nın kardeş dernekleri, burada şairi rahmet, dua ve şiirleriyle andılar. Çukurova’dan Türk Ocağı Mahallesinden getirilen toprağı mezarına bırakan heyet adına Hayati Özkaya bir konuşma yaptı. Özkaya yaptığı konuşmada, “Bugün 5 Ocak, Adana’nın 100.kurtuluş yıldönümünde uzun yıllar Adana’da öğretmenlik yapmış merhum vatan şairimizi  kabri başında birçok STK nın katılımı ile “Adana Kardeş Dernekler Platformu” olarak şiirleriyle dualarla andık. Ayrıca Eskişehir’den ve Ankara ‘dan da arkadaşları da öğrenciler ve dernekler katılım sağladılar. Adana’nın birçok yerinden alınan topraklarda kabrine döküldü. Ruhu şad mekanı cennet olsun”, dedi.

“Her 5 Ocak’ta Eşi’ne sorduğu soru!

Arif Nihat Asya’nın oğlunun da iştirak ettiği merasim oldukça anlamlı. Zira Asya’nın her 5 Ocak’ta eşine, “Adana’dan bizi arayan soran var mı? Dediği, eşinin de, son yıllarda “hayır” demek zorunda kaldığı buruk bir hatıra olarak biliniyor. Bu nedenle Adana’dan yola çıkan “Kardeş STK’lar platformu, bu burukluğu gidermek adına Bayrak Şairine vefa gösterdiler.


Adana Valisi Elban’dan Vefa

Öte yandan bu yıl Adana’nın 100. Kurtuluş yılı etkinlikleriyle bir çok alanda renkli programlara imza atan Adana Valisi Süleyman Elban büyük bir vefa örneği göstererek Bayrak Şairini unutmadı. Etkinlikler nedeniyle mezarı başındaki anmaya iştirak edemeyen Adana Valisi, Adana’dan bir buket çiçek ve çelenk göndererek Adana adına vefa gösterdi. Vali Elban’ın bu vefası büyük takdir topladı.

Adanalılar Derneğine ziyaret
Adana'nın Kardeş STK'ları Karşıyaka mezarlığının ardından Başkentteki Adanalılar Platformu ve Adanalılar Derneği Genel Merkezini ziyaret ettiler. Burada girişte Platform Başkanı Fatih Bayhan, Dernek Başkanı Yunus Sakarya ve Dernek Genel Sekreteri Mehmet Kubat tarafından karşılandılar. Heyetle karşılıklı görüşmelerin ardından anıtkabire geçmek üzere ayrıldılar. 


Bayrak Şairine Adana Vefası

 

DİĞER HABERLER

Unutursak Tekrarlanır
Unutursak Tekrarlanır
16 Temmuz 2024 Salı
Dücane Nereye Koşuyor?
Dücane Nereye Koşuyor?
20 Haziran 2024 Perşembe
"Sınıf Atlayan" Abilere Uyarılar!
"Sınıf Atlayan" Abilere Uyarılar!
19 Haziran 2024 Çarşamba
Türkiye
Türkiye'ye Zafer Yaşattılar!
19 Haziran 2024 Çarşamba
Kılıçdaroğlu
Kılıçdaroğlu'nu İhmal etmedi!
15 Haziran 2024 Cumartesi
Mardin Valisi Olaya EL KOYDU!
Mardin Valisi Olaya EL KOYDU!
10 Haziran 2024 Pazartesi