Yine Atatürk "Heykeline Saldırı" üzerinden Provokasyon mu var?

Yine Atatürk "Heykeline Saldırı" üzerinden Provokasyon mu var?

Türkiye'de "darbeler" ve "askeri müdahalelerin" daimi gerekçesi haline gelen "Atatürk heykeline saldırı" hadisesinde bu kez meczuplar Kayseri'den çıktı.  Acaba yeni bir "iç senaryomu hazırlanıyor" söylentilerine enden olan hadise, iki şahsın garip gerekçelerine dayanıyor, ancak konu ister istemez Ak Parti iktidarı ile kendisine geniş bir imkan ve meşru bir alan oluşturulduğuna inanılan bu dönemle bağlantı kuruluyor. Oysa bu konu üzerinden ülkenin dindarları daha 28 Şubat zamanında da Anıtkabir hadisesinde yaşanan olay ile adeta "dayak" yemişti. Bu hadiselerin "tarlasını kimin sürdüğü" belli olmayan cemaatler, tarikatlar, gruplar marifetiyle ülkedeki sosyal hayatı etkilemeye ve siyasal dönüşümlere zemin hazırlanmaya çalışıldığı artık saklanmıyor. O halde Kayseri'deki hadisenin sahibi kim? Bu olay iktidarla ilgili bir bağ kurularak yeni bir senaryonun parçası olarak mı kullanılacak?

KAYSERİ'DEKİ OLAYI OKUYALIM

Olay, Kurban Bayramı’nın ilk günü olan 16 Haziran saat 11.30 sıralarında Kocasinan ilçesi Cumhuriyet Meydanı'nda meydana geldi. Yaşar Kılıçkaya ile Zeynep Abdullah, balta ile Atatürk Anıtı'na vurmaya başladı. Meydanda görev yapan Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri 2 şüpheliye müdahale etti. Ardından olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi. 
Dayı- yeğen oldukları belirlenen 2 şüpheli gözaltına alınırken, ekiplerin yaptığı çalışmada anıtta 13 balta darbesi tespit edildi. Yaşar Kılıçkaya ve yeğeni Zeynep Abdullah, emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildikleri adliyede çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine konuldu. İlginç detay haberin akışında geliyor; "Yaşar Kılıçkaya’nın Hazreti İbrahim’i rüyasında gördüğünü ve kendisinin Mesih olduğunu söylediği belirtildi. Zeynep Abdullah'ın ise dayısı Kılıçkaya'yı 'Mesih' olarak gördüğünü söylediği ifade edildi. Yaşar Kılıçkaya ve yeğeni Zeynep Abdullah’ın ifadelerinde ayrıca, "Hazreti İbrahim'in putları yıktığı gibi biz de yıkmak istedik. Pişman değiliz" dediği belirtildi.

İLGİNÇTİR, PİLAVOĞLU'DA RÜYA'DA EL ALDIM DEMİŞTİ
Kayseri'deki Atatürk heykeline saldırı yapan şahıs, kendisine rüyada görev verildiğini söylüyor. Mesih olduğunu iddia ediyor ve "Hz. İbrahim gibi Putları kırmak için" balta ile Atatürk heykeline saldırıyı gerçekleştiriyor. Ne gariptir ki 1950-51 yılında bu saldırılarla gündeme gelen Ticani tarikatı Lideri Pilavoğlu'da Rüyasında kendisine el verildiğini iddia etmişti. Kemal Pilavoğlu’nun sonu hapis olmuştu. 7 yıl yatan Pilavoğlu daha sonra Bozcaada’ya sürgüne gönderildi. Orada çocuk istismarıyla suçlandı, suçu kanıtlandı, Ankara’da yakalandı. Bursa’da yargılanma süreci başladıktan beş ay sonra öldü. 
Ticanilerin provokasyonu, kötü bir örnek teşkil etmişti. Sadece 1951 yılında 57 Atatürk heykeli saldırıya uğradı.

TARİHİ HADİSELER YAŞANDI BU ÜLKEDE; TİCANİLER TARİKATI
Kırşehir'de Atatürk heykeline saldırı yapıldı. Kendilerini Ticaniler tarikatının üyesi olarak adlandıran grup, heykellere zarar vermeye başladı. Sonra aynı grubun başka şehirlerde Atatürk Heykeline saldırıları başladı. Dönemin etkili gazetelerinden ULUS GAZETESİ, 28 Nisan 1951 tarihli nüshasına göre 1950’den 1951 yılına kadar Atatürk’ün büst ve heykellerine 9, manevi şahsiyetine 5, fotoğraflarına 1 kez olmak üzere 15 saldırı olayı gerçekleşmişti. Nitekim Demokrat Parti iktidarı bu saldırıların siyaseten kendisini zora soktuğu gerekçesiyle 

1951’de ‘Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun’u (5816 Sayılı Kouma kanunu) çıkardı.

Bu tarihten bir yıl sonra Ticani tarikatı Lideri Pilavoğlu yedi yıl hapis, beş yıl sürgün, beş yıl da polis gözetimiyle cezalandırıldı.

DEMOKRAT PARTİ KENDİNİ İSPAT PSİKOLOJİSİNE GİRDİ; HEYKELE SALDIRILARA ENGEL OLMAK İÇİN KORUMA KANUNU ÇIKARTTI

ATATÜRK ALEYHİNE İŞLENEN SUÇLAR HAKKINDA KANUN

Kanun Numarası : 5816
Kabul Tarihi : 25/7/1951
Yayımlandığı R.Gazete : Tarih : 31/7/1951 Sayı : 7872
Yayımlandığı Düstur : Tertip : 3 Cilt : 32 Sayfa : 1842
Madde 1 – Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
Atatürk’ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut Atatürk’ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir.
Yukarki fıkralarda yazılı suçları işlemeye başkalarını teşvik eden kimse asıl fail gibi cezalandırılır.
Madde 2 – Birinci maddede yazılı suçlar; iki veya daha fazla kimseler tarafından toplu olarak veya umumi veya umuma açık mahallerde yahut basın vasıtasiyle işlenirse hükmolunacak ceza yarı nispetinde artırılır.
Birinci maddenin ikinci fıkrasında yazılı suçlar zor kullanılarak işlenir veya bu suretle işlenmesine teşebbüs olunursa verilecek ceza bir misli artırılır.
Madde 3 – Bu kanunda yazılı suçlardan dolayı Cumhuriyet savcılıklarınca re’sen takibat yapılır.
Madde 4 – Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
Madde 5 – Bu kanunu Adalet Bakanı yürütür

Yine Atatürk "Heykeline Saldırı" üzerinden Provokasyon mu var?

DİĞER HABERLER

Fransız okullarına nota
Fransız okullarına nota
14 Temmuz 2024 Pazar
Bozdağ; FETÖ hain oğlu haindir
Bozdağ; FETÖ hain oğlu haindir
13 Temmuz 2024 Cumartesi
Kadının soyadı değişebilir
Kadının soyadı değişebilir
13 Temmuz 2024 Cumartesi