TÜRKSAT 6A bu gece uzaya fırlatılıyor

TÜRKSAT 6A bu gece uzaya fırlatılıyor

TÜRKSAT 6A, bu gece ABD SpaceX Fırlatma Merkezi'nden uzaya fırlatılacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, CNN Türk'te konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Uraloğlu, "10 yıllık bir serüvenden bahsediyoruz. İnşallah yaklaşık 4 saat sonra geri sayımımızı başlatmış olacağız. Sivil haberleşme ve televizyon yayınlarının güvenli ve milli olmasını sağlamış olacağız. En önemlisi böyle bir uyduyu Türk insanın yapabiliyor olması. Ülkemiz için kendimizi daha güvende hissetmiş olacağız." dedi.

TÜRKSAT 6A bu gece uzaya fırlatılıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, CNN Türk'teki açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

Geri sayım işlemi başladı. Hava şartları şu an uygun gözüküyor. 10 yıllık bir serüvenden bahsediyoruz. Son 5 yılda üretim ve test süreçlerini geçtikten sonra süreci tamamladık. İnşallah yaklaşık 4 saat sonra geri sayımımızı başlatmış olacağız.

Şu anda 5 tane haberleşme uydumuz var. 3 tane de gözlem uydumuz var. Dünya nüfusunun Yüzde 65'ini kapsayacak bir sisteme geçmiş bulunuyoruz. Dünyadaki birkaç İHA SİHA üreticisi ülkelerdeniz. Pazarlama gücümüzü böylece artırmış olacağız. Sivil haberleşme ve televizyon yayınlarının güvenli ve milli olmasını sağlamış olacağız.

"ÜLKEMİZ İÇİN KENDİMİZİ DAHA GÜVENDE HİSSEDECEĞİZ"


En önemlisi böyle bir uyduyu Türk insanın yapabiliyor olması. Ülkemiz için kendimizi daha güvende hissetmiş olacağız. Uyduların ömürleri 15-16 yıldır. Bizim devre dışı kalan 3 tane uydumuz var. Yakın zamanda 3A'da devre dışı kalacak. Sistemin devamlılığı ve uzayda bazı haklarımızdan vazgeçmemiz mümkün olacak. 6A mevcut sistemin sürdürülmesi ve yeni hakların elde edilmesi noktasında önem taşıyacak.

Bir Türk evladı olarak bugünlere gelmiş olmanın gururunu yaşıyorum. Burada bir emek var. Bu imkânı bize sağladığı için Sayın Cumhurbaşkanımıza buradan minnet ve şükranlarımı gönderiyorum.
 

Etiketler:
Türksat 6AAbdulkadir UraloğluSpacex

DİĞER HABERLER

4 terörist etkisiz hale getirildi
4 terörist etkisiz hale getirildi
22 Temmuz 2024 Pazartesi
Erdoğan’dan 50. yıl mesajları
Erdoğan’dan 50. yıl mesajları
22 Temmuz 2024 Pazartesi
Erdoğan
Erdoğan'dan KKTC paylaşımı
22 Temmuz 2024 Pazartesi
Timur Cihantimur nakledildi
Timur Cihantimur nakledildi
20 Temmuz 2024 Cumartesi