Türkiye Gıyabi cenaze namazında dualarda buluştu

Türkiye Gıyabi cenaze namazında dualarda buluştu

Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için ülke genelindeki camilerde cuma namazının ardından gıyabi cenaze namazı kılındı. ASTP'nin teklifiyle Diyanet İşleri Başkanlığının tüm Camilerimize geçtiği genelgeyle görev haline gelen gıyabi cenaze namazı Türkiye'deki tüm camilerde kılındı. Ankara'da Başkan Yardımcısı Fuat Oktay ve DİB Başkanı Ali Erbaş Ahmet Hamdi Akseki Camiinde, Ankara Sivil Toplum Platformu Gönüllüleri (ASTP) Hacı Bayram-ı Veli Camiinde namaza iştirak etti.

"Depremzede kardeşlerimize ulaşıp destek olalım"

Rahmet ve mağfiretin insanları kuşattığı Miraç gecesinde depremzedelere dua edilmesi çağrısının yapıldığı hutbede, şunlar kaydedildi:

"Yaşadığımız bu büyük afet karşısında kimsesizlere kimse, çaresizlere çare olmaya devam edelim. İhtiyaç sahiplerine kol kanat gerelim, yetim ve öksüz yavrularımızı bağrımıza basalım. Kardeşlerimizin acısını bir nebze de olsa hafifletmek için elimizden gelen bütün gayreti gösterelim. Deprem bölgelerinin yanında illerimize gelen depremzede kardeşlerimize de ulaşıp destek olalım. İhtiyaç fazlası evlerimizi ve bütün imkanlarımızı karşılıksız olarak onların istifadesine sunalım. Bu zor dönemde fahiş fiyatlarla depremzede kardeşlerimizi, aziz milletimizi istismar edenleri uyaralım. Unutmayalım ki gün, dayanışma ve yardımlaşma günüdür."

Oktay, gıyabi cenaze namazına katıldı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da Ankara'da Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nde, depremler nedeniyle hayatını kaybedenler için cuma namazının ardından gıyabi cenaze namazı kıldırdı.

Gıyabi cenaze namazına, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da katıldı.

Kazakistan Müslümanları Dini İdaresi Başkanı Nauryzbay Taganuly Otpenov da depremlerde hayatını kaybedenler ve depremzedeler için dua etti.

Hacı Bayram-ı Veli Camisi'nde bir araya gelen çok sayıda sivil toplum kuruluşu üyesi, cuma namazı sonrası gıyabi cenaze namazı kıldı, depremzedeler için dua etti. ASTP Başkanı Mustafa Kır, AKV Başkanı Metin Mahitapoğlu, IHH Ankara Şube Başkanı Hacı Bayram, Kudüs Çalışmaları Başkanı Fatih Serenli, Memur-Sen Eski Genel Başkanı Ahmet Aksu, Bayındır memur-Sen Kurucu Genel Başkanı Abdulhadi Karasaban, Bem Bir Sen Kurucu Genel Başkanı Mürsel Turbay, Başkent Adana Dernekler Konfederasyonu Başkanı ve Sebilürreşad Genel Başkanı Fatih Bayhan, Başkent Adanalılar Derneği Başkanı Mustafa Aslan, Hüda-Par Genel Sekreteri Şehzade Demir ile Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin İmir, çok sayıda STK temsilcisi ve cemaat iştirak etti.

Türkiye Gıyabi cenaze namazında dualarda buluştu

 

DİĞER HABERLER

Fransız okullarına nota
Fransız okullarına nota
14 Temmuz 2024 Pazar
Bozdağ; FETÖ hain oğlu haindir
Bozdağ; FETÖ hain oğlu haindir
13 Temmuz 2024 Cumartesi
Kadının soyadı değişebilir
Kadının soyadı değişebilir
13 Temmuz 2024 Cumartesi