Rusya Başkonsolosu Buravov'dan açıklama

Rusya Başkonsolosu Buravov'dan açıklama

Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti (RSFSC) parlamentosunun, Sovyetler Birliği'nden ayrılarak egemenliğini ilan ettiği 'Rusya Günü' dün İstanbul'da düzenlenen resepsiyonla kutlandı. Resepsiyonda konuşan Rusya'nın İstanbul Başkonsolosu Andrey Buravov, "Türkiye'nin, kolektif Batı'nın benzeri görülmemiş baskıları karşısında ikili ilişkilerimizin tüm potansiyelini gerçekleştirmeyi amaçlayan dengeli ve ulusal odaklı politikasını memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.


Rusya Başkonsolosu Buravov'dan açıklama

Rusya Başkonsolosluğu tarafından RSFSC parlamentosunun 12 Haziran 1990'da Sovyetler Birliği'nden ayrılarak egemenliğini ilan ettiği 'Rusya Günü' İstanbul'da bir otelde düzenlenen resepsiyonla kutlandı. Resepsiyona çeşitli ülkelerin diplomatik temsilcileri, iş insanları, akademisyenler ve diğer davetliler katıldı. Organizasyon kapsamında konuklar Rus yemeklerini tadarak Rusya'ya özgü şarkıları dinledi. Açılış konuşması yapan Rusya'nın İstanbul Başkonsolosu Andrey Buravov Rus tarihine ve ülkenin mevcut durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, "34 yıl önce, 12 Haziran 1990'da, ilk Halk Temsilcileri Kongresi, Rusya'nın Devlet Egemenliği Bildirgesi'ni kabul etti ve tam bir yıl sonra, Rusya Federasyonu'nun ilk başkanlık seçimleri gerçekleşti. Bu tarih, kökleri uzak geçmişe dayanan Rus devletinin modern tarihinin başlangıç noktasını teşkil eder.

Yeni Rus Dış Politikası Konsepti'nde belirtildiği gibi, bin yılı aşkın bağımsız devlet deneyimi, önceki dönemin kültürel mirası, geleneksel Avrupa kültürü ve Avrasya'nın diğer kültürleriyle derin tarihi bağlar, yüzyıllar boyunca geliştirilen ve farklı halkların, etnik, din ve dil gruplarının uyumlu bir şekilde bir arada yaşamasını sağlayan yetenek, Rusya'nın, özgün bir devlet-medeniyet olarak, Rus halkı ile Rus dünyasının kültürel ve medeni ortaklığını teşkil eden diğer halkları birleştiren geniş bir Avrasya ve Avrupa-Pasifik gücü olarak özel bir konumunu belirler. Yaşamın her alanında önemli kaynaklara sahip olan, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi statüsüne sahip, önde gelen devletlerarası örgüt ve topluluklara katılan ve SSCB'nin halefi olan Rusya, dünya kalkınmasının egemen merkezlerinden biri olarak hareket ediyor. Ülkemiz, çok kutuplu bir uluslararası sistemin inşa edilmesi, birleştirici ve yapıcı bir gündem temelinde tüm insanlığın barışçıl ve ilerici gelişimi için gerekli koşulların sağlanması yolunda sürekli olarak ilerlemektedir" ifadelerini kullandı.

PUTİN: RUSYA'YI GÜVENİLİR BİR ÜLKE OLARAK GÖREN HERKESLE İYİ İLİŞKİLERE AÇIĞIZ

Rusya'da Mart ayında yapılan Devlet Başkanı Vladimir Putin'in seçildiği seçimlere ilişkin değerlendirme yapan Buravov, "Ülkemiz liderliğinin bu politikası Rusya vatandaşları tarafından geniş çapta destek görmektedir. Bu yılın Mart ayında yapılan Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçları da bunu açıkça gösteriyor. Görevine yeniden başladıktan hemen sonra V.V. Putin tarafından imzalanan 'Rusya Federasyonu'nun 2030'a Kadarki Dönem ve 2036'ya Kadarki Ulusal Kalkınma Hedefleri Hakkında' Kararnamesi, ülkenin kapsamlı kalkınması, ekonomik ve teknolojik kapasitesinin arttırılması, devlet ve toplumun güvenliğinin sağlanması, nüfusun korunması, çevre konuları ile dijital dönüşüm sorunlarının çözümüne yönelik büyük ölçekli görevleri tanımlamaktadır. Her bir alan için, başarıya ulaşılması atılan adımların etkinliğinin bir göstergesi olacak spesifik hedefler ve görevler belirlendi.

Rusya'nın güvenliğinin, Donbass ve Novorossiya'nın Rus ve Rusça konuşan nüfusunun yaşam hakkının ve özgür gelişiminin sağlanmasına, Nazizmin yeni görünümüyle ortadan kaldırılmasına yönelik Ukrayna’daki Özel Askeri Harekatın amaçlarının yerine getirilmesini sağlamaya kararlıyız. Meşru Rus çıkarlarını ve mevcut gerçekleri dikkate alan bir çözüme yönelik diyalog ve müzakerelere açığız. Başkan V.V. Putin'in belirttiği gibi, 'Rusya'yı güvenilir ve dürüst bir ortak olarak gören tüm ülkelerle iyi ilişkileri güçlendirmeye açık olduk ve açık olacağız'" dedi.

BAKAN FİDAN'IN PUTİN GÖRÜŞMESİNİ DEĞERLENDİRDİ

Rusya'nın BRICS 2024'e ev sahipliği yapması ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın katılımına ilişkin konuşan Başkonsolos, "Rusya Federasyonu bu yıl, farklı medeniyetleri, dinleri ve kültürleri temsil eden farklı ülkelerin iletişim kurduğu ve tam eşitlik, karşılıklı saygı, açıklık ve çıkarlar dengesi ilkelerine dayalı ortak kararlar geliştirdiği benzersiz bir devletlerarası format olan BRICS'e başkanlık ediyor. Üye sayısının son zamanlarda iki katına çıkması ve yaklaşık 30 devletin başvuruda bulunması ve BRICS ile yakınlaşma niyetini şu veya bu şekilde ifade etmesi, bu ortaklığa mevcut olan ilginin açık kanıtıdır. Bu bağlamda, Türkiye Cumhuriyeti'nin de bu ortaklıkla temas kurma konusunda gösterdiği ilgiyi memnuniyetle not ediyoruz. Dışişleri Bakanı sayın Hakan Fidan'ın 10-11 Haziran'da Nizhny Novgorod'da düzenlenen BRICS Dışişleri Bakanları toplantısına katılması bunun somut bir teyidi oldu.

İyi komşumuz Türkiye Cumhuriyeti ile çok yönlü, karşılıklı yarara dayalı ortaklığımızı daha da sürdürmeye ve derinleştirmeye kararlıyız. Türk dostlarımızın, kolektif Batı'nın benzeri görülmemiş baskıları karşısında Rusya-Türkiye ilişkilerinin tüm potansiyelini gerçekleştirmeyi amaçlayan dengeli ve ulusal odaklı politikasını memnuniyetle karşılıyoruz. Ülkelerimizin ve halklarımızın çıkarları doğrultusunda yapıcı, karşılıklı yarar sağlayan işbirliğinin sürdürülmesini ümit ediyoruz" diye konuştu.

RUSYA GÜNÜ 2002'DEN BERİ KUTLANIYOR

RSFSC Parlamentosu, 12 Haziran 1990'da Egemenlik Deklarasyonu'nu kabul etti. 11 Haziran 1992'de 'Devlet Egemenliği Deklarasyonu Günü' ismiyle 12 Haziran'ı resmi bayram ilan eden bir kararname yayımlandı. Resmi bayramın ismi, 2002'de Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından 'Rusya Günü' olarak değiştirildi.
 

Etiketler:
Rusya, RSFSC, Buravov

DİĞER HABERLER

Bozdağ; FETÖ hain oğlu haindir
Bozdağ; FETÖ hain oğlu haindir
13 Temmuz 2024 Cumartesi
Kadının soyadı değişebilir
Kadının soyadı değişebilir
13 Temmuz 2024 Cumartesi
Dervişoğlu: Oyumuz arttı
Dervişoğlu: Oyumuz arttı
13 Temmuz 2024 Cumartesi
"Uydu üretiminde ilk 11
"Uydu üretiminde ilk 11'deyiz"
13 Temmuz 2024 Cumartesi
4 bin 466 firari yakalandı
4 bin 466 firari yakalandı
12 Temmuz 2024 Cuma