Özel: Buğday mitingi yapacağız

Özel: Buğday mitingi yapacağız

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "Geçen hafta Rize'nin sesini duyurduk.
Adana'da büyük isyan vardı, orda da konuşmuştuk.
Şimdi ilan ediyorum. Bu fiyat üreticiyi perişan ediyor, isyan büyük.
Önümüzdeki cuma günü CHP olarak buğday üreticisinin sesini
Türkiye'ye duyurmak için hep birlikte Tekirdağ'a gidiyoruz,
 buğday mitingi yapıyoruz" dedi.


Özel: Buğday mitingi yapacağız

Özgür Özel, İzmir programı kapsamında Bayraklı Kulalılar Derneği 12'nci Geleneksel Keşkek Günü etkinliğine katıldı. Etkinlikte yaptığı konuşmada, İzmir'de Manisalılarla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Özel, İzmir'de İzmir kütüğüne kayıtlı kişilerden sonra ikinci yoğun kaydın Manisa kütüğüne kayıtlı kişilerden oluştuğunu söyledi. Özellikle Bayraklı'da her 4 kişiden birinin Manisa ile bağlantısı olduğunu söyleyen Özel, "Genç Cumhuriyet kalkınmayı hayata geçirirken Kula gibi bir ilçede fabrika kuruldu. 1937'den 1952'ye kadar Kula'daki bu fabrikada 3 bin işçi çalıştı. Limana ve tren yoluna uzak olduğu için ulaşım maliyetleri yüksekti. Bu fabrikayı İzmir Bayraklı'ya taşıdılar. Şimdi olsa fabrika taşınır İzmir'den, yeni işçi alırlardı. Ama Atatürk'ün kurduğu fabrika Bayraklı'ya taşınırken işçiler beraber gelmiş ve aileler lojmanlara yerleşmişti. Bayraklı, çok sayıda Kulalı'nın dedesinden, babasından yerleşerek kaldığı bir yer olmuştur" diye konuştu. Manisa seçimlerinde Kulalıların önemli katkıları olduğunu hatırlatan Özel, "Manisa'da, cumhuriyet tarihinde, hiç merkezde belediye, büyükşehir kazanmamıştık. Sizlerin desteğiyle yüzde 59 oyla Manisa'yı kazandık" dedi. Dernekçiliğin özveriyle yapılan bir iş olduğunu anlatan Özel, CHP'li tüm belediyelerin dernek temsilcilerine açık olduğunu söyledi.

'BUĞDAY FİYATI SADECE YÜZDE 12 ARTTI'

Konuşmasında buğday fiyatlarına da değinen Özel, "Keşkek buğdaydan yapılır. Buğday, en temel beslenme aracı olan ekmeğimizi yaptığımız, geleneksel ürünlerde hep kullandığımız temel besin maddemizdir. Ama bir de bunu üretenler var. İç Anadolu'da ve birçok yerde buğday tarımı yapılıyor. Geçen yıl buğday 8 lira 25 kuruştu. Bütün girdiler yüzde 100'den fazla arttı. Mazot arttı, gübre arttı. Ama buğday fiyatı sadece yüzde 12 arttı. Maalesef böyle olunca 11 lira maliyeti olan buğday, 9 liradan satılmak zorunda kalınca üreticisi perişan oldu. Geçen hafta bugün, Rize'de çay mitingindeydik. Çayın maliyeti 19 lira, çaya 17 lira fiyat verdiler. Ülkeyi yönetenler, maliyetin altında fiyat vererek çay ve buğday üreticisini maliyetlerin altında fiyatlarla perişan ediyor. Önümüzdeki dönem fındık, üzüm fiyatları açıklanacak. Geçen hafta Rize'nin sesini duyurduk. Adana'da büyük isyan vardı, orda da konuşmuştuk. Şimdi ilan ediyorum. Bu fiyat üreticiyi perişan ediyor, isyan büyük. Önümüzdeki cuma günü CHP olarak buğday üreticisinin sesini Türkiye'ye duyurmak için hep birlikte Tekirdağ'a gidiyoruz, buğday mitingi yapıyoruz" dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel: Önümüzdeki cuma günü Tekirdağa gidiyoruz, buğday mitingi yapıyoruz

'KİMSE KENDİNİ YALNIZ HİSSETMESİN'

Özel, şöyle devam etti: "Bugüne kadar 31 Mart seçimlerine giderken şunu söyledik, 'Bu seçimlerde çok güzel adaylarla karşınızdayız, destek verin' dedik. 'Particilik yapmayın. Sadece CHP'nin değil; bu adaylar, İzmir ittifakının, Türkiye ittifakının adayları' dedik. Vatana, millete, bayrağa bağlı olsun, Türkiye'nin bölünmez bütünlüğüne saygılı olsun, İstiklal Marşı okunurken Filenin Sultanları ile gözleri dolsun kim varsa Türkiye ittifakındadır' dedik. 'Oyunuzu verin, iktidarı uyarın' dedik. 'Oyunuzu verirseniz, bizi birinci parti yaparsanız, iktidara kuvvetli bir uyarı yaparsanız, sizin sesinizi duyuracağız' dedik. Bize destek veren, meydanları dolduran emeklilerin 10 bin liralık maaşına itiraz etmek için Ankara'da tarihin en büyük emekli mitingini yaptık. Çay üreticisi, 'Perişanız' dedi, Rize'ye koştuk. Rize'de bu mitingi yaptık. Şimdi buğday üreticisi isyan ediyor, Tekirdağ'da onlarla bir miting yapacağız. Yalnız değilsiniz Gazi Mustafa Kemal Atatürk der ki; 'Cumhuriyet de CHP de kimsesizlerin kimsesidir.' Kimse kendini yalnız hissetmesin. Varız, buradayız; sizin için mücadele ediyoruz."

'İŞİMİZ, SİZİN SESİNİZİ DUYURMAK'

CHP olarak vatandaşın derdiyle dertlendiklerini söyleyen Özel, "Kavga etmeye gelmedik. Tayyip Bey istiyor diye kimlik kavgası, Bahçeli istiyor diye olmadık tartışmaların içine girmeyeceğiz. Kavga etmekse emekli için, çiftçi için, işçi için, yoksullar ve işsizler için kavganın en büyüğünü vereceğiz. Bütün Türkiye'de kendini kimsesiz, sahipsiz hissedenlere sesleniyorum; asla umutsuz olmayın. CHP ve Genel Başkanı ve onun bütün siyaset arkadaşları, sizin derdinizle dertleniyor. Başka birinin gündeminin peşine takılmayız. Bizim işimiz, sizin sesinizi duyurmak. Duyanlar, gereğini yaparlarsa ne ala. Yapmazlarsa sonuna kadar mücadeleye devam, Atatürk'ün partisini iktidar yapana kadar devam" diye konuştu.

'BİR KEZ DAHA YOKSULLUĞU BİTİRECEĞİZ'

Konuşmasının son kısmında tek hedeflerinin CHP'yi iktidar yapmak olduğunu belirten Özel, "Benim bir tane hedefim var. O hedefi hayata geçirene kadar gece, gündüz çalışacağım. Kendimle ilgili makam, mevki hedef değildir. O hedef, Atatürk'ün partisini iktidar yapma hedefidir. Bu işin partisi kalmadı. Yoksulluğun partisi olur mu? Güvencesizliğin partisi olur mu? Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün partisi, bütün yoksulların partisidir. 100 yıl önce ülkeyi düşmandan kurtardıysak, sonra genç bir cumhuriyeti kurduysak, sonra fabrikalarla bu ülkeyi donattıysak, bunu 100 yıl sonra bir kez daha başaracağız. Hep birlikte çok çalışacağız. Sosyal demokratlar, muhafazakar demokratlar, nerede demokrat varsa; onları yanımıza alacağız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün partisini bir kez daha iktidar yapacağız. Bir kez daha yoksulluğu bitireceğiz" dedi.

Özel'e konuşmasının ardından çerçeveli fotoğrafının bulunduğu bir tablo dernek adına takdim edildi. Menemen Belediyesi'nde işten çıkarıldığını belirten bazı vatandaşlar da kürsüden indikten sonra Özel'in yanına yaklaşarak destek istedi. Daha sonra keşkek karılmasına geçildi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel: Önümüzdeki cuma günü Tekirdağa gidiyoruz, buğday mitingi yapıyoruz
Etkinliğin açılışını yapan Bayraklı Kulalılar Derneği Başkanı Veli Topal'ın ardından Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal ile Çiğli Belediye Başkanı Onur Emrah Yıldız da kısa bir konuşma gerçekleştirdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay ise konuşmasında Türkiye'de iktidarı hedeflediklerini belirterek "İhtiyacımız olan şey; birliktelik, beraberlik ortamıdır. 'Sizden çok umutluyuz, arkanızdayız' dediniz. O sözler, bizim için altın değerinde, bize rehberdir. CHP iktidarını hep beraber yaşayacağımıza inanıyoruz. Bu inançla çalışıyoruz" dedi.

‘KÖYÜN KÖY OLARAK KALMASI VE DOĞAL GÜZELLİKLERİNİN KORUNMASI ÖNEMLİ’

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Bornova'nın kırsal Beşyol Mahallesi'nde düzenlenen kiraz festivaline katıldı. Beşyol Meydanı'nda yaptığı konuşmada Bornova'nın eskiden köy statüsünde olan 12 mahallesi bulunduğunu belirten Özel, "Köy olunca muhtarın yetkileri ona göreydi, bütçesi vardı, köyün malları vardı. Büyükşehir Yasası'nda bu statüler ortadan kalktı. Bornova Belediye Başkanımız Ömer Eşki, bu konudaki iradesini açıklayıp temmuz ayında bütün köyleri bu statüye kavuşturacağını söyledi. Köyün köy olarak kalması ve doğal güzelliklerinin korunması son derece önemlidir. 4 yıldır pandemi nedeniyle bu festival yapılmıyordu. Tüm köylere asfalt işini bu yaz bitirmeye söz vermiş. Köy yollarının asfaltlanması son derece önemli. Muhtarlık binası olmayan yer kalmayacak. Kavaklıdere ve Yeşilçam'da okul ihtiyacı olduğunu, Gökdere'ye spor tesisi ve köy kahvesi kazandıracağını Ömer başkan rapor etti. Keçi, koyun desteği, süt ve et alım garantisi veren başkanımızı yürekten alkışlıyorum. CHP'liler olarak köylerden destek isterken boşuna konuşmuyoruz. Ne söylediysek yapıyoruz" dedi.

'500 BİN ÇİFTÇİ KAYIP'

Türkiye'nin dünya kiraz üretiminde ilk sırada yer aldığına dikkat çeken Özel, kirazın da en çok üretildiği illerden birinin İzmir, diğerinin Manisa olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Kiraz üreticisi artan gübre ve mazot fiyatlarından dolayı zor zamanlar geçiriyor. Üreticimizin sorunlarını çözmek, verimi ve ihracatı artırarak herkesin yüzünü güldürecek iyi tarım uygulamaları yapmak mümkün. Bunun için politikasız kalan tarımda üretici lehine kalıcı düzenleme yapmak gerekiyor. Unutmayalım ki 2003 yılında 2,8 milyon çiftçimiz varken 21 yıl sonra bugün 2,3 milyon çiftçimiz var. Yani 500 bin çiftçi kayıp. Çiftçiliği bırakıp sanayide asgari ücretli işçi olmuş, işsiz olmuş, sokakta geçimini arayan gündelik çalışanlara dönüşmüş. Soma madeninde işçi olmuş, günü gelmiş canını vermiş. Türkiye'nin 20 yılda nüfusu 20 milyon artıyorsa, 63 milyondan 84 milyona çıkıyorsa yılda 1 milyon nüfus artarken 500 bin çiftçi kayboluyorsa her şeyden beka sorununu çıkaranlara sesleniyorum; oysa orana göre bir o kadar artması gerekirdi. Memlekette her 4 çiftçiden 3'ü bu işi bırakmak istiyor. Çiftçilerin yaş ortalaması 58 olmuş. Artık sadece yaşlıların yaptığı, 4 gençten 3'ününün toprağı köyü bırakmaya yöneldiği bir süreç yaşıyoruz."

'BEKA SORUNUNU ÇÖZMEK İÇİN KOLLARI SIVAYACAĞIZ'

Türkiye'de üretimin de azaldığını söyleyen Özel, "Topraklarımızın yarıya yakını ipotekli. Bazı kentlerde 4'te 3'ü, bazılarında 4'te 1'i ama her yerde Yunan ya da İsrail sermayeli bankalar en uygun tarım kredisini veriyorlar. Bu son derece stratejik bir adım. Ziraat Bankası kötü yönetiliyor. Ziraat Bankası zenginlere kredi yetiştiriyor. Hal böyle olunca Ziraat Bankası'ndan uyguna Yunan bankası ya da İsrail sermayeli bankalar tarımsal kredileri veriyor. Onlar niye yerli bankalardan ucuz? Amaç ipotek almak. Bu toprakları, ordularıyla işgal edemeyenler şimdi ipotekle toprak kazanmaya gayret gösteriyorlar. Türkiye'yi yönetenlere sesleniyorum. Kendi çiftçine sahip çıkmazsan ona uygun kredi vermezsen borcunu ödeyemeyecek olanın faizini silmezsen, başkalarına ipotek ettirirsen, asıl beka sorunu budur. Biz bu beka sorununu görüyoruz. Çözmek için de kolları sıvayacağız" ifadelerini kullandı.

'ÇIKARDIĞINIZ KANUNA UYUN YETER'

Konuşmasında çiftçilerin son 1 yılda yüzde 88 daha fazla borçlandığını ifade eden Özgür Özel, toplam borcun 652 milyar TL’ye ulaştığını söyledi. Özel, "Borç bir yılda neredeyse iki katına çıkmış. Çare tarımsal desteklemenin artırılması. Kanuna göre gayri safi milli hasılanın yüzde 1'inin çiftçilere tarımsal destek olarak verilmesi lazım. Ama binde 2'sini bile vermiyorlar. 20 senedir verilen sözü tutmuyorlar. Üreticinin geçen sene alacağı destek dağıtılmış olsa sorunların büyük kısmı çözülürdü. Bu para bankalardaki tarımsal kredilerin faizini kapatmaya yetiyor, artıyor bile. İktidara sesleniyorum. Çiftçinin yüzünü güldürmek için Türkiye'nin kendi kendine yeten bir tarım ülkesi olması için, dışa bağımlı olmaması için 'Şunu yapın' demiyorum, çıkardığınız kanuna uyun yeter. Biz CHP olarak tarımsal sulamada kullanılan elektrikten bütün vergileri kaldırmayı, güneş enerjisiyle tarımsal sulamaya elektrik desteği sağlamayı, sulamada kullanılan elektrik borçlarının birikmiş faizlerini silmeyi, yıl içindeki ödemeleri faizsiz şekilde ürün hasadından yapmaya olanak tanımayı, havza bazlı üretim modeline geçmeyi, çiftçiden ÖTV'siz KDV'siz mazot kullanması için düzenleme yapmayı, yeme gübreye destekleme uygulamayı, çiftçinin elinde kalan ürünlerin tamamının devlet tarafından alınmasını öneriyoruz" dedi.

Son olarak, Bornova Belediyesi'nin çiftçiye ürün alım garantisi sunduğunu anlatan Özel, "12 köyde ürünler üretiliyor. Satarlarsa Allah bereket versin satmazlarsa dalında, ambarda, kasada ürün kalmayacak. Fiyatı beğenirseniz satarsınız. Paranızı cebinize koyarsanız. Satılmayan ürünü biz alacağız, Bornovalılara satacağız. Eğer sizin ürettiğiniz üründen yiyemeyen aile varsa onu ilk önce ihtiyaç sahiplerine dağıtacağız" diye konuştu.

Konuşmanın ardından Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki, Genel Başkan Özgür Özel'e kasket, körüklü çizme ve çeşitli hediyeler verdi.
 

Etiketler:
CHP, İzmir, Buğday

DİĞER HABERLER

Bozdağ; FETÖ hain oğlu haindir
Bozdağ; FETÖ hain oğlu haindir
13 Temmuz 2024 Cumartesi
Kadının soyadı değişebilir
Kadının soyadı değişebilir
13 Temmuz 2024 Cumartesi
Dervişoğlu: Oyumuz arttı
Dervişoğlu: Oyumuz arttı
13 Temmuz 2024 Cumartesi
"Uydu üretiminde ilk 11
"Uydu üretiminde ilk 11'deyiz"
13 Temmuz 2024 Cumartesi
4 bin 466 firari yakalandı
4 bin 466 firari yakalandı
12 Temmuz 2024 Cuma