Görüşmeden uzlaşı çıktı!

Görüşmeden uzlaşı çıktı!

Siyasette “yüzde 50+1” tartışmaları sürerken Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin önceki günkü “sürpriz” görüşmesinin perde arkasından “uzlaşı” çıktı.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun kulis haberine göre, Erdoğan, “yüzde 50+1” tartışmasında her ne kadar parlamentoyu işaret etse de iki liderin görüşmesinde, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Erdoğan’a, “yüzde 50+1’in tartışmaya açılmasının muhalefet cephesini güçlendireceği ve sistem üzerinde meşruiyet tartışmalarına yol açabileceğini ve Cumhurbaşkanlığı makamının yıpratılmaya çalışılacağını söylediği” belirtiliyor.

Her iki liderin de görüşmede, “yüzde 50+1 tartışmasının ‘suni bir tartışma olduğu’, çünkü söz konusu düzenleme için anayasa değişikliği gerektiğini belirttikleri” kaydediliyor.

Erdoğan’ın Bahçeli’ye, “parti kurmaylarıyla yaptığı toplantılarda yüzde 50+1 ile seçime gidileceğini ve bunun için sahada çalışmaları yönünde talimat verdiğini söylediği” de ifade ediliyor.

Erdoğan’ın, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile yaptığı görüşme sonrası Karamollaoğlu, yüzde 50+1 ile ilgili Erdoğan’ın, “Mahsurlu olduğunu anladık” dediğini açıklamıştı. İki ismin görüşmesinin ardından da Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek, “yüzde 50+1” ile ilgili “bunun ileride de sakınca doğuracağını” açıklaması, siyasetin yönünü “yüzde 50+1” tartışmasına çevirmişti. Erdoğan dün de MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin grup toplantısındaki “tartışmaya kapalı” sözlerinin aksine “parlamentoyu işaret etmişti”. Bu gelişmelerin ardından iki lider dün sürpriz bir şekilde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir araya gelmişti.

kaynak : t24

Görüşmeden uzlaşı çıktı!

 

DİĞER HABERLER

4 terörist etkisiz hale getirildi
4 terörist etkisiz hale getirildi
22 Temmuz 2024 Pazartesi
Erdoğan’dan 50. yıl mesajları
Erdoğan’dan 50. yıl mesajları
22 Temmuz 2024 Pazartesi
Erdoğan
Erdoğan'dan KKTC paylaşımı
22 Temmuz 2024 Pazartesi
Timur Cihantimur nakledildi
Timur Cihantimur nakledildi
20 Temmuz 2024 Cumartesi