Enflasyonda geçiş süreci tamamlandı

Enflasyonda geçiş süreci tamamlandı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, CNN Türk'te Gece Görüşü programında Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat ve Milliyet Gazetesi yazarı Zafer Şahin'in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Yılmaz, "Haziranla dezenflasyon dönemine gireceğimizi düşünüyoruz. Eylüle geldiğimizde rakamın epey gerilediğini görmüş olacağız. Yıl sonu MB'nın yüzde 38 gibi bir tahmini var. Biz de onu esas alıyoruz. Gelecek yıl ise yüzde 20'nin altını göreceğimizi öngörüyoruz. Kalıcı fiyat istikrarı sağlayacak olan tek haneli rakamları 2026'da yakalayacağımıza inanıyoruz" dedi.

Enflasyonda geçiş süreci tamamlandı

İşte Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın açıklamalarından öne çıkan satır başları:

TÜRKİYE GRİ LİSTEDEN ÇIKABİLECEK Mİ?

Mehmet Bey Singapur'da. Bir süredir gri listedeyiz. Yarın bu Genel Kurul'da değerlendirilecek. Oylama yapılacak. Teknik çalışmalar yapıldı. Bizden istenen düzenlemelerin hepsi yapıldı. Çalışma grubunun geçtiğimiz aylarda teknik grubu geldi. Saha incelemeleri yaptılar. Olumlu rapor çıktığını biliyoruz. Beklentimiz olumlu bir adımın çıkması. Bir taraftan ülkeler oylama yapacaklar. Konsensusu bazen yorumlayabiliyorlar. Yarın olumlu karar çıkacağına inanıyoruz. Olumlu karar çıkmazsa bunu siyasi bir karar olarak yorumlarız. Teknik bir problem yok. Meclis'e teşekkür ediyoruz. Çıkmamak dünyanın sonu değil. Esas olan sizin uygulamalarınız. Gri listede olmak hoş bir durum değil elbette. Not artışı değil bu ama olumlu etkisi olabilir. Ülkenin algısı anlamında önemli bir hadise.

"HAZİRANDAN İTİBAREN YILLIK ENFLASYONDA GERİLEME GÖRECEĞİZ"

Türkiye'ye daha uygun koşullarda fon akışı olabilir. Bu da ülkemizin kalkınmasına yardımcı olur. Burada ekonomi politikasından ziyade kara para aklama ve terörün finansmanı konusunda düzenlemeler önemli. Meclisimizin çıkardığı önemli düzenlemeleri oldu. Türkiye'nin hukuki anlamda düzenlemelerinde eksiği kalmamış oldu. Birkaç ülkenin siyasi saiklerle engellemesi bizim ortaya koyacağımız iletişimle Türkiye'nin üzerine düşeni yaptığını ve siyasi nedenlerle karar alındığı görülür. Geçen yıl OVP ortaya koyduk. Üçe ayırdık. Enflasyona ilişkin üç dönem ele alındı. Geçiş dönemini mayıs itibariyle tamamladığımızı düşünüyoruz. Mayıs ayında en yüksek rakamı göreceğiz mayıs sonrası düşecek dedik. Hazirandan itibaren yıllık enflasyonda gerileme göreceğiz. Haziranla dezenflasyon dönemine gireceğimizi düşünüyoruz. Eylüle geldiğimizde rakamın epey gerilediğini görmüş olacağız. Yıl sonu MB'nın yüzde 38 gibi bir tahmini var. Biz de onu esas alıyoruz. Gelecek yıl ise yüzde 20'nin altını göreceğimizi öngörüyoruz. Kalıcı fiyat istikrarı sağlayacak olan tek haneli rakamları 2026'da yakalayacağımıza inanıyoruz. Profesyonellerimiz bunları gördüler. Henüz vatandaşımızda beklenti yüksek. Somut şeyleri görmeleri gerekiyor. Yaz dönemlerinde bu algının kırılacağına inanıyorum. Biz şuna inanıyoruz. AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak vatandaşın derdi neyse bizim temel önceliğimiz budur. Temel önceliğimiz enflasyonu düşürmek.

"EN ADALETSİZ VERGİ ENFLASYONİST VERGİDİR"

Dünyanın da bizim de zor bir döneminden geçiyoruz. Bölgemizde savaşlar var. Bir de tarihimizin yaşadığı en büyük felaket deprem var. Merkezi idareden bu yıl ayrılan miktar 1 trilyon 30 milyar TL. Bundan sonraki dönemde daha olumlu ortama doğru gideceğiz. Enflasyonun olduğu ortamda kalıcı refah sağlayamıyorsunuz. Enflasyonu düşürdüğünüz takdirde gelir dağılımını rahat düzeltme imkanı hem de kalıcı refah sağlama imkanınız oluyor. Biz kalkınmakta olan bir ülkeyiz. En adaletsiz vergi enflasyonist vergidir. Enflasyonist vergi artışlarını istemiyoruz biz. Büyüme iyi gidiyor. Dünyada en iyi büyümelerden birini sağladık. Bütçe açığı yüzde 10'a çıkacak deniyordu. Gerçekleşme 5.2 oldu. Deprem harcamalarını düştüğünüz zaman 1.6. Bütçede disiplinli bir hareket içindeyiz. Cari açık 2023'te 4 civarındaydı. Milli gelire oranla rakamlar bunlar. OVP'den iyi performans sergiliyoruz. Şu anki hedefimiz 2.5 civarında. İşsizlik oranı tarihi seviyeye düştü. İhracat şu anda 12 aylık 260 milyar doları geçmiş durumdayız. Turizmde hedefimiz 60 milyar dolar. Türkiye sağlıklı şekilde yoluna devam ediyor. 147,6 milyar dolar şu anki rezervimiz. Swap hariç 13 milyar dolara yakın kardayız. Ciddi bir iyileşme olduğunu söyleyebilirim. Döviz ihtiyacımız azaldı. KKM'de geçen yıl 126 milyar dolarmış. Son rakam 62.5 milyar dolara düşmüş. CDS, 700 üzerinden 281'e düşmüş durumda. Riskleri aşağıya çektik. Tabi ki hiçbir zaman gevşememek gerekir. Kararlı şekilde eğilimi devam ettirmemiz gerekir. Meseleye her açıdan bakıyoruz. Sadece para politikası olarak bakmamız lazım. Bir de 12. Kalkınma Programı'mız var. Bazıları karamsar hava oluşturmaya çalışıyor. Pandemi ve savaşların oluşturduğu atmosferi kullanarak 21 yılda geriye gidildiğine dair algı oluşturuyorlar. Kişi başına gelirimiz 2002'de Türkiye ortalaması AB'de yüzde 38'imiş. 2023'te 73 olmuş. Türkiye Yüzyılı'nda inşallah yüzde yüzleri aşan rakamları göreceğiz.

FAİZ KARARI

Para Politikası Kurulu'nun değerlendirmesi. Kalıcı düşüş eğilimi görme ihtiyacını bir kez daha vurguladı. Araç bağımsızlığı var. MB'nin araç bağımsızlığı çerçevesinde politikasını belirliyor. Enflasyonist eğilimler kırıldıkça, MB değerlendirmelerini en sağlıklı şekilde yapılacaktır.

VERGİDE ADALET OLACAK MI?

Amacımız bu, vergide adaleti artırmak. O gün yaptığımız tüm istişarelerde beklenti vergide adaleti artırın. Bizde ortak akla uyarak OVP'nin parçası haline getirdik. Bugünkü aşamada bu çalışmaları sürdürüyoruz. Teknik çalışmalar devam ediyor. Olgunlaşmış çalışmalarımız var. Siyasi olarak değerlendirilecek. Meclisimize teklif olarak geldiğinde gerisi Meclisimizin takdirinde. Doğrudan vergi, gelirden kazançtan alınan vergi. Dolaylı tüketim üzerinden alınan vergiler. Doğrudan vergide gelir düzeyiniz ne olursa olsun, aynı vergiyi ödüyorsunuz. Adaletsizlik oluşturuyor. Doğrudan vergiyi kazanandan alıyorsunuz. Daha farklı bir sosyal etki oluşturuyor. Bizde dolaylı vergi payı yüksek ama şöyle bir yöntem izledik. Lüks mallarda yüksek aldık ama doğrudan verilerde bunu daha kolay gerçekleştirme imkanınız var. Şu an amacımız doğrudan vergileri artırmak. Diğer taraftan sosyal adaleti artırmış oluyorsunuz. Piyasadan daha az kaynak çekiyor kamu borçlanarak. Vergi adaletini artırıcı çalışmaları sürdürüyoruz.

GARSON BAHŞİŞİNDEN VERGİ ALINMASI GİBİ İDDİALAR

Şu an çalışılan taslaklarda yok. Kartlı ödemelerde fişlere bu işin geçmesiyle kayıtlı hale gelmesi daha önce de önerilen böyle. Şu an çalışmamızda böyle bir şey yok. Bir kısım toplumda kafa karışıklığı oluşturmak için kullanılan hususlar bunlar. Bakanlıklar her zaman teknik çalışmalar yaparlar. Alternatif üretirler. Bunlar etki değerlendirmeleri yapılmadan Meclis huzuruna gelmeden sadece mutfak çalışması olarak kalırlar. Meclise gelmeden yapılan tartışmalar yorumdan öteye gitmez. Vatandaşlarımıza tavsiyem yetkili kişi ve kurumdan duyumdan bunlara itibar etmesinler. Çalışmayla ilgili henüz kesin tarih yok. Meclis kapanmadan takdirine sunma gayemiz var.

YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI

Çalışma var. Sonuçlarını hep birlikte göreceğiz. Makul bir oran olacaktır. Toplumsal hassasiyetler dikkate alınarak bir takım istisnalar olacaktır.

KİRA ÜZERİNDEN YÜZDE 20 VERGİ ALINACAK İDDİALARI

Şu anda böyle bir çalışmamız yok. Ana çerçevemiz belli. Geniş toplumsal kesimlerle ilgili hassasiyetimiz var. Enflasyona yan etkisinin olmamasını ya da en az olmasını istiyoruz.

"MEMURA VERDİĞİNİZ MAAŞTAN TASARRUF EDEMEZSİNİZ"

Birçok boyutuyla çalışıyoruz. Bazı harcamalar esnekliği olmayan harcamalar. Memura verdiğiniz maaştan tasarruf edemezsiniz. Esnek kalemlerle ilgili hassas bir çalışma yapılıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın son zamanlardaki vurgusu çok önemli. Mesafe alıyoruz. Tasarruf ve verimlilik dedik bu pakette. Belli sektörler odaklandık. Sulama yatırımlarını önceliklendirdik. Lojistiğe odaklandık. Demiryolları öncelikli gördüğümüz bir alan. Bilişim alanını da öncelikli görüyoruz. Tam sonuçları eylülde OVP'nin rakamlarını revize edince bütçe açığımızın ne olacağını göreceğiz. Bütçe açığından 6.4'ün 5.2 civarına düşeceğini bekliyoruz. Öngördüğümüz bütçe açığımızın altında bir rakamla bitireceğiz. Genelge yayınlandı. İhtiyaç duyulacak yasal düzenlemelerle ilgili çalışmamız var. Olgunlaştığında Meclis takdirine sunulacak. Bugünkü tasarruf ve verimlilik paketimizin en önemli konularından bir tanesi izleme sistemi var. Herkesin iyi niyetine inanıyoruz ama sistem kurmamız gerekiyor. Her devlette belli makamlarda uyulması gereken kurallar ve ihtiyaçlar var. Onun dışında bir beklentimiz yok. Kamuda kitlerde yönetişimi geliştirmeye yönelik çalışma var. Kit yönetimi diyoruz. Bir taraftan da birden fazla yönetim kurulunda görev yapanların tek bir yerden maaş almak durumunda. Buna sınırlama getirmemiz gerekiyor. Yönetim kurullarından maaş alınıyor, birden fazla maaş alınmasıyla ilgili kural. İkincisi bir sınırı aşmasın, aşan kısım bütçeye gelir olarak kaydedilsin. Biz prensip olarak bunu uyguluyorduk, bazı kaçaklar oluyordu. Bu düzenlemeyle onların da önüne geçmiş olacağız.

ERKEN SEÇİM TARTIŞMALARI

4 yıllık seçimsiz dönem Türkiye için altın değerinde. Seçimler olduğunda kısa vadeli konulara savrulabiliyor ülkeler. Uzun zamandır Türkiye böyle bir fırsat yakaladı. Böyle bir şey müsaade etmeyeceğiz. Ana muhalefet lideri, kendi tabanından gelen parti içi tartışmaların bakısıyla böyle bir şey söyledi diye düşünüyorum. Erken seçim için hiçbir gerekçe olduğunu düşünmüyorum. Böyle tartışmalar yapmayı parti içi mücadelelerin yansıması diye düşünüyorum. Başlangıçta kendisi böyle bir ihtiyaç olmadığını ifade etmişti.

MEHMET ŞİMŞEK'E YAPILAN ZİYARET VE YAPILAN AÇIKLAMALAR

Siyasette diyalog olumlu olarak görüyorum. Biz her zaman bunun yanında olduk. Demokratik bir ülkeyiz partilerin aynileşmesi de iyi değil. Milli meselelerde terörle mücadele ya da dış meselelerde yapıcı siyaset yapan partilerin bir araya gelmeyi beceriyor olması gerek. Tamamen popülist bir yaklaşım. Herkesin kullandığı dile dikkat etmesi gerekiyor. İçerikten önce usül ve üslup gelir. O manzaraya üzüldüm. Keşke farklı bir içerikle ortam değerlendirilseydi. Hemen 2.gün Cumhur İttifakı'na fitne oluşturma ifadeleri hoş değil. Biz güçlü şekilde yolumuza devam ediyoruz. Samimi olması gerekir. Bir örnek vereyim, komisyon çalışmalarından. Gelir bazen muhalefet önerge verir telefonla onları çeker, komisyon görüşmeleriyle bağlamı olmadığını bilerek bunu yapar ve ben yaptım iktidar bunu reddetti diye propaganda yapar. Bu ülke güçlü bir ülke. Muhalefetten daha kaliteli siyaset beklediğimizi ifade etmek isterim. Ekonomik göstergelerdeki gelişmeler ortaya çıktığında popülist söylemlerin bittiğini göreceğiz. Popülizm tuzağına bu ülkeyi düşürmeyelim.
 

Etiketler:
Cevdet YılmazEkonomiGri Liste

DİĞER HABERLER

Fransız okullarına nota
Fransız okullarına nota
14 Temmuz 2024 Pazar
Bozdağ; FETÖ hain oğlu haindir
Bozdağ; FETÖ hain oğlu haindir
13 Temmuz 2024 Cumartesi
Kadının soyadı değişebilir
Kadının soyadı değişebilir
13 Temmuz 2024 Cumartesi