Başkent'te 2450 STK'nın katılımıyla Kent Konseyi Genel Kurul'u yapıldı

Başkent'te 2450 STK'nın katılımıyla Kent Konseyi Genel Kurul'u yapıldı

Başkentte hava bugün 44 dereceyi buldu. Günlerden Pazar ve resmi tatil olmasına rağmen Ankara'da faaliyet gösteren 2450 STK Başkanı ve Temsilcisi Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Koordinasyonunda yürütülen "Kent Konseyi Genel Kurulu"na iştirak etti. Ankara Kent Konseyi, 2 bin 450 delegenin katılımıyla Genel Kurulunu tamamladı. Yoğun katılımla gerçekleşen Genel Kurulda, geçmiş dönem faaliyetleri hakkında bilgi verildi. Kent yönetimlerinde katılımcılığa vurgu yapılan Genel Kurul’da, Ankara’daki sivil toplum örgütleri, yerel yönetimler yoğun ilgi gösterdi. Yapılan seçimler sonucunda Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz yeniden seçildi.

Başkent'te 2450 STK'nın katılımıyla Kent Konseyi Genel Kurul'u yapıldı


Genel Kurula, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Eski başbakan Yardımcısı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Etimesgut Belediye Başkanı Erdal Beşikçioğlu, Büyükelçi ve rektörler ile Barolar Birliği, Eczacılar Birliği, Mühendis ve Mimarlar Odası Başkanları ile 2450 STK Başkanı ve Temsilcisi ile Ak Parti ve CHP Büyükşehir meclis grup başkanları katıldı. Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde düzenlenen AKK 6. Olağan Genel Kurulu, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin başkanlığında divan başkanlığının oluşturulmasıyla başladı. AKK Yürütme Kurulu üyelerinin hazır bulunduğu genel kurulda, bazı illerin kent konseyi başkanları, çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve üyeler yer aldı.

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş'ın geçtiğimiz dönem seçimlerde vurgu yaptığı, "Ankara'yı 6 Milyon ile beraber yöneteceğiz" sözlerinin hatırlatıldığı fragman eşliğinde kürsüye gelen Yavaş, "Ankara'nın tek başına idare edilmesinin mümkün olmadığını, mutlaka paydaşlarla hareket edilmesi gerektiğini hep vurguladık. Bu şehrin tüm renklerinin fikirlerini alarak bu şehri beraber yönetmek istiyoruz, dedi. Bugün gerçekleşen genel Kurul'a gösterilen ilgiye bir kaç kez teşekkür eden Mansur Yavaş, "Biz belediye olarak bu çağrıyı yaptık ve görüyorum ki gerçekten çok büyük bir katılım var. 100 bine yakın vatandaşımız komitelere katılmak suretiyle bizlere paydaş oldu. Sonuç itibarıyla Ankara Kent Konseyimiz dünya çapında 3 ödül aldı. Bu nedenle yönetim kurulumuzu ve ekibin tebrike diyorum, dedi.

Ankara'yı sadece kendilerine oy verenlerle değil, kentin yüzde yüzüyle idare etmek istediklerini vurgulayan Yavaş, herkesin yönetime katılmasını beklediklerini ifade etti. Yavaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dün, ABB'nin Strateji Planı'nı gözden geçirirken bürokrat arkadaşlarımıza şunları söyledim, bugün dünyada trend olan ideal kent, ideal başkenti tek başımıza yakalamamız mümkün değil. Buna ilçe belediye başkanlarımızın paydaş olması lazım. 25 Belediye başkanı ile inşallah önümüzdeki dönem birlikte hareket edeceğiz. Ortada bir problem varsa boşu boşuna birbirimizi suçlamayalım, hep birlikte bu masanın etrafına oturalım, çözümleri birlikte tartışalım. Ankara'nın daha da gelişmesini istiyorsak hep birlikte gerekeni yapmalıyız. Bu şehir İstiklal 'in şehridir, Gazi Mustafa kemal Atatürk'ün bize emanetidir. Biz bu emaneti yarınlara daha güçlü taşımalıyız, dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Ankara Kent Konseyi Genel Sekreteri (AKK) Halil İbrahim Yılmaz, yaptığı konuşmada, son 5 yılda 48 çalışma grubu, 10 meclis ve bu meclislerin altında yer alan 56 alt çalışma grubunun gerçekleştirdiği 6 binin üzerinde toplantı ve binden fazla etkinlik yaparak, "Bu seyirde herkes Kaptan" sloganıyla ortak aklı, katılımcı ahlakı geliştirmeye çalıştık, dedi. Geçen dönemde gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgi veren Yılmaz, " On binlerce saat akan akıl ve alın teri, 100 binin üzerinde aktif yurttaş, 20 milyonun üzerinde etkileşim, 10 ulusal, 3 uluslararası ödülle katılımcı yönetimin kalbi, buradaki herkesin iyi niyeti ve büyük emeğiyle Ankara'da attı. 120'den fazla tavsiye kararı aldık. Kanunun gereği başkanımızın öncülüğünde yerine getirildi, ABB Meclisi'nde bütün tavsiye kararlarımız oy birliğiyle kabul edildi." diye konuştu.

Divan'ın oluşumunun ardından oylamaya geçildi. 2 bin 450 delegenin katılımıyla yapılan teklifle Halil İbrahim Yılmaz neredeyse tüm üyelerin oylarını alarak yeniden başkanlığa seçildi. Genel Kurul'da ikinci liste teklif verildi. Diğer aday M.P. ise 4 oy aldı.

DANIŞMA KURULU'NDA SİYASİ DENGE GÖZETİLDİ
Ayrıca verilen teklifle delegeler arasından yapılan oylamada, AKK Onur Kurulu, İstişare Kurulu, Danışma Kurulu ve Yürütme Kurulu üyelikleri de belirlendi. Ak parti ve CHP Grup Başkanvekillerinin de iştirak ettiği programda "siyasi temsil nezaketi"ne dikkat edilmesi takdir topladı. Danışma kurulunda CHP'li ve Ak Partili Eski Büyükşehir Belediye Başkanları da temsil edilerek isimleri yazıldı. AKK Onur Kurulu üyeliklerine eski Ankara belediye başkanları Murat Karayalçın ve Mustafa Tuna, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, Başkent Üniversitesi Kurucusu Prof. Dr. Mehmet Haberal, Kent Bilimci Prof. Dr. Ruşen Keleş seçildi.

Yeniden Başkan seçilen Halil İbrahim Yılmaz, teşekkür konuşmasında "sıfır bütçe ile yürütülen bu çalışmalarda her zaman desteğini esirgemeyen Ankara Büyükşehir Belediye başkanı Mansur Başkan'a ve tüm katılımcı STK Başkan ve üyelerine  teşekkür etti.
 

Etiketler:
ankara kent konseyi, mansur yavaş, halil ibrahim yılmaz,

DİĞER HABERLER

4 terörist etkisiz hale getirildi
4 terörist etkisiz hale getirildi
22 Temmuz 2024 Pazartesi
Erdoğan’dan 50. yıl mesajları
Erdoğan’dan 50. yıl mesajları
22 Temmuz 2024 Pazartesi
Erdoğan
Erdoğan'dan KKTC paylaşımı
22 Temmuz 2024 Pazartesi
Timur Cihantimur nakledildi
Timur Cihantimur nakledildi
20 Temmuz 2024 Cumartesi