Ak Parti il Başkanları İstifa Etmiyor, çünkü!!!

Ak Parti il Başkanları İstifa Etmiyor, çünkü!!!

Ak Parti iktidarda olmanın adeta sancısını çekiyor. Zira iktidar gücünü elinde bulunduruyor olmanın sağladığı güç  "değişim ve dönüşüm"ü gerçekleştirme avantajından mahrum ediyor.  Şu ana kadar "değişim"in lafı var, ancak kendisinden iz yok. Oysa muhalefet partileri genel ve yerel seçimler sonrasında yaşadıkları hezimeti gerekçe göstererek genel başkan ve genel merkez yönetimlerini değiştirmeyi başardı. Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener bu değişim dalgasında koltuklarından oldular. Tabi onlarla beraber genel merkez yönetimleri değişti.

Ak Parti'de ise durum çok farklı. Genel Başkan'ın halkla olan sevgisi diriliğini korurken, alt kadrolarda ciddi sorunlar yaşanıyor. Seçmen, teşkilat tabanı adeta hem genel merkez yönetiminden hemde illerdeki teşkilatlardan memnun değil. Ak Parti tabanı, "Genel Başkanımızın karizması, halkın ona olan sevgisi de olmasa ayakta duramayacağız. Kimse bu sevgiyi yere düşüremez" fikrini taşıyor.

Bazı Ak Parti İl Başkanlarıyla görüşme fırsatımız oldu. İlginç cümleler yakaladık. Neden istifa eden yok? sorumuza üç ayrı il başkanı neredeyse birbirinden bağımsız aynı cevabı verdiler: "Neden istifa edelim?" "seçim yenilgisi"nin bir sorumlusu yok mu? Siz kendi bölgenizde oy kaybetmişsiniz, bir çok belediye kaybetmişsiniz sorumluluk hissiniz yok mu? diye ikinci soru gelince. Yine neredeyse aynı cevabı veriyorlar; "Bu sonuçların sorumlusu biz ve il yönetimimiz değil ki istifa edelim. Bunun sorumlusu bizatihi genel merkezimizdir. İl Teşkilatımıza rağmen, bu adayları belirlediler. Bu sonuçları aldık. Bu  kararı biz almadık ki biz istifa edelim..." diyorlar.

Gerçekten ilginç değil mi? 
"Peki bu çağrınızı neden yüksek sesle yapmıyorsunuz?" diye yeni bir soru yöneltince film orada kopuyor. 
"Genel Başkan'a olumsuz, negatif cümle kurdurulmuyor."
İşte bu cümle Ak Parti'nin "iktidardaki parti" olmasıyla bağlantılı. Hiçbir İl Başkanı ne kendisi siyasi geleceğiyle ilgili bir sorun yaşamak istiyor, ne de "duymak istenilmeyen cümleleri" kurarak dikkat çekmek istiyor.
Bu "siyasi gelecek" beklentisi, genel merkez yönetimiyle sorun yaşamama kaygısı, vs. vs.
Bir il Başkanı açıkça soruyor; Biz kendi ilimizde evet belediyeleri kaybettik, çok üzgünüm. Bizim istifamızı isteyenler var. Oysa adayları biz belirlemedik. Genel Başkan Yardımcıları arasında kendi seçim bölgesinde tek bir ak partili belediye kalmayan, seçimi tümüyle kaybeden isimler var. Onlar gelip bize "kaybedenler ceza çekmeli" nasıl der. Önce kendileri samimice kendi seçim bölgelerinin hesabını vermeliler." diyor.

Tüm bu tartışmalara rağmen Yerel seçimlerde beklediği sonucu alamayan AK Parti'de teşkilatlardan başlayan değişim süreci önümüzdeki günlerde hız kazanması için çalışmalar sürüyor. Yerel Seçimden sonra Rize, Adıyaman ve Batman il yönetimi değişmişti. Bu sayının daha da artması bekleniyor. Çok sayıda teşkilatın istifası istenilecek. AK Parti yönetimi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile kongre takvimi ile ilgili alternatifli formüller hazırlamıştı. Kongrenin 2025 yılı içinde yapılmasının daha doğru olacağı sonucuna varılmış, ancak bu süre içinde il ve ilçe başkanlarından başlayarak değişim sürecinin başlatılması kararlaştırılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçimlerden sonra katıldığı parti toplantılarında 'Bayrak değişimine' gidileceğini açıklamasında rağmen, şu ana kadar parti üst yönetimine ilişkin herhangi bir adım atmadı. Erdoğan'ın, parti üst yönetimi yerine, değişim sürecini teşkilatlardan başlatılması görüşünde olduğu belirtiliyor.  Bu kapsamda, bayramdan önce genel merkezin talimatı ile Rize, Adıyaman ve Batman il başkanları istifa etmişti. Önümüzdeki günlerde hız kazanacak değişim sürecinin teşkilatlardan başlanmasına parti içinde itiraz edenler de bulunuyor. Ancak, il ve ilçe bazında değerlendirmeleri tamamlama aşamasına gelen AK Parti yönetimi, değişimin tabandan tavana doğru ilerlemesinin teşkilatları canlı tutacağı görüşünde.

Erdoğan'ın, "Seçmenden geçer not alamayan bizim takdirimize de mazhar olamaz" şeklindeki açıklamasını hatırlatan AK Parti kurmayları, özellikle seçim kaybedilen illerde kapsamlı bir değişimin kapıda olduğunu kaydetti. Türkiye Gazetesi'nde yer alan bilgilere göre kongreye kadar, teşkilatlardaki yenilenme sürecini tamamlamayı hedefleyen AK Parti yönetimi, istifa ettirilecek il ve ilçe başkanlarının yerlerine atanacak isimler için de detaylı bir çalışma yapıyor. Erdoğan'ın da teşkilatlara getirilecek yeni isimler hakkında 'güvendiği isimlerle ve fikrine önem verdiği yakın dostları' ile bizzat değerlendirme yaptığı ifade ediliyor.

Ak Parti il Başkanları İstifa Etmiyor, çünkü!!!

 

Etiketler:
ak parti, erdoğan

DİĞER HABERLER

Fransız okullarına nota
Fransız okullarına nota
14 Temmuz 2024 Pazar
Bozdağ; FETÖ hain oğlu haindir
Bozdağ; FETÖ hain oğlu haindir
13 Temmuz 2024 Cumartesi
Kadının soyadı değişebilir
Kadının soyadı değişebilir
13 Temmuz 2024 Cumartesi