Zelenski: Savaşı bitirme planı hazırlıyoruz

Zelenski: Savaşı bitirme planı hazırlıyoruz

Brüksel’de Avrupa Birliği ile bir dizi temaslarda bulunan ve AB ile Ukrayna arasında kapsamlı güvenlik anlaşması imzalayan Ukrayna lideri Volodimir Zelenski, savaşın sonsuza dek devam etmesini değil, bir an önce bitmesini istediklerini açıkladı.

Zelenski: Savaşı bitirme planı hazırlıyoruz

KONFERANSTA SUNULACAK

Ukrayna’nın savaşta verdiği can kayıpları ve harabeye dönen alt yapısıyla savaş yorgunu düştüğünü itiraf eden Zelenski, “Biz bu savaşın uzamasını isteyen taraf değiliz. Cephede askerlerimiz arasında büyük can kayıpları var. Savaşın bir an önce adil barışla noktalanmasını arzuluyoruz. Bunun için ikinci Ukrayna barış konferansına yeni kapsamlı barış planı hazırlıyoruz. Yıl sonuna kadar tüm ilgili taraflara ve dünya topluluğuna sunmayı hedefliyoruz. Planın temelinde İsviçre’de dile getirdiğimiz ‘barış formülü’ yer alacak” dedi.

Volodimir Zelenski

Zelenski’nin savaşı bitirmeye yönelik yaptığı ılımlı açıklamalara Rusya’dan şu ana kadar olumlu yanıt gelmedi. Sadece işgal altındaki Ukrayna topraklarında Moskova’nın atadığı yöneticiler “Zelenski bir taraftan barıştan söz ederken diğer taraftan 9-11 Temmuz tarihlerinde Washington’da yapılacak NATO zirvesinden kuvvetle destek beklediklerini dile getiriyor. Barış için böyle hazırlık yapılmaz” tepkisini gösterdi.
 

Etiketler:
ABUkraynaRusya

DİĞER HABERLER

Kâbus geri geldi
Kâbus geri geldi
13 Temmuz 2024 Cumartesi
Moskovada Hindistan - Rusya zirvesi
Moskovada Hindistan - Rusya zirvesi
10 Temmuz 2024 Çarşamba