Hamaney Cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında açıklama yaptı

Hamaney Cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında açıklama yaptı

İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin yaptığı açıklamada "İran halkının, ekonomik ve kültürel boşluklarını doldururken uluslararası denklemde halkın bölgedeki ve dünyadaki çıkarlarını koruyarak güvence altına alacak, İslam devriminin temellerine inanan, aktif, üretken ve gerekli donanıma sahip bir cumhurbaşkanına ihtiyacı var" dedi.


Hamaney Cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında açıklama yaptı

İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, başkent Tahran'da İran İslam Devrimi lideri Humeyni'nin ölümünün 35'inci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törenine katıldı. Hamaney törende yaptığı konuşmada Filistin meselesi ve yaklaşan 14'üncü dönem Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Konuşmasının ilk kısmında Hamas'ın Aksa Tufanı Operasyonu'nun uluslararası odağı Filistin'e yönlendirdiğini ve bu meseleyi öne çıkararak öncelikli bir küresel sorun olarak sunduğunu belirten Hamaney, "Filistinliler, düşmanı kaçamayacağı tehlikeli bir konuma sıkıştırdı. İsrail işgalinin sonunun başlangıcına tanık oluyoruz. ABD ve birçok batılı ülke Siyonist İsrail rejimini desteklemeye devam etse de bu işgalci rejimin hiçbir çıkış yolu olmadığını biliyor. Bugün Siyonist rejimin dünya halklarının gözleri önünde yavaş yavaş eridiğine şahit oluyoruz" dedi.

"SEÇİMLERE YÜKSEK KATILIM İRAN HALKI İÇİN BÜYÜK BİR KAZANIM OLACAK"

Hamaney, cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin, "Seçimlere yüksek katılım sağlanması İran milleti için büyük bir kazanım olacaktır. Yaşadığımız trajik olaydan sonra halkın bir araya gelerek yüksek oylarla bir sonraki cumhurbaşkanını seçmesinin dünyaya muazzam bir yansıması olacak. Bu nedenle 28 Haziran seçimleri çok önemli" şeklinde konuştu. Hamaney, "Bu seçimlere katılım şehitlerin cenaze törenine gösterilen yüksek katılımın tamamlayıcısı niteliğinde olacaktır. İran halkının, ekonomik ve kültürel boşluklarını doldururken uluslararası denklemde halkın bölgedeki ve dünyadaki çıkarlarını koruyarak güvence altına alacak, İslam devriminin temellerine inanan, aktif, üretken ve gerekli donanıma sahip bir cumhurbaşkanına ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.

"REKABET HİZMET İÇİNDİR, İKTİDAR MÜCADELESİ İÇİN DEĞİL"

Adaylar arasındaki seçim propagandalarının ahlak ilkelerine uygun bir şekilde gerçekleşmesi gerektiği vurgusunu yapan Hamaney, "İftira atmak, karalamak ve çamur atmak işlerin ilerlemesine yardımcı olmadığı gibi ulusal itibara da zarar verir. Seçim süreci bir şeref ve destan aşamasıdır. Rekabet, hizmet içindir, iktidar mücadelesi için yapılan bir çekişme aşaması değil. Mücadele ve seçim rekabeti alanına giren kardeşlerimiz bunu bir görev olarak görmeli ve görevlerini yerine getirmelidir. Allah'ın izniyle İran milletine layık bir cumhurbaşkanı seçilecektir" şeklinde konuştu.

İRAN, SANDIK BAŞINA GİDİYOR

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin 19 Mayıs'ta helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından Anayasa'nın 131. maddesi uyarınca Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir'e 50 gün süreyle cumhurbaşkanlığı yetkisi verilmişti. Muhbir'in başkanlığında seçim tarihinin belirlenmesine ilişkin düzenlenen toplantıda Anayasayı Koruyucular Konseyi'nin aldığı karar doğrultusunda cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 28 Haziran'da yapılacağı duyurulmuştu.
 

Etiketler:
İran, Hamaney, Reisi

DİĞER HABERLER

Kâbus geri geldi
Kâbus geri geldi
13 Temmuz 2024 Cumartesi
Moskovada Hindistan - Rusya zirvesi
Moskovada Hindistan - Rusya zirvesi
10 Temmuz 2024 Çarşamba
Gürcistan
Gürcistan'a AB şoku
9 Temmuz 2024 Salı