Duda ile Xi bir araya geldi

Duda ile Xi bir araya geldi

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile bir araya gelen Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Çin'in Ukrayna'daki savaşın uluslararası hukuk normlarına uygun ve barışçıl şekilde sona ermesini destekleyeceğini umduğunu belirterek, "Başkan Xi Jinping görüşmemiz esnasında Çin'in barış istediğini, barışçıl kalkınma isteyen bir devlet olduğunu söyledi" dedi.

Duda ile Xi bir araya geldi

Resmi ziyaret çerçevesinde Çin’de bulunan Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile bir araya geldi. Xi tarafından resmi törenle karşılanan Duda, Xi ile baş başa ve heyetler arası görüşme gerçekleştirdi. Dört saat süren görüşmelerde diplomasi, güvenlik ve ticari konular ele alındı. Toplantının ardından basına açıklamalarda bulunan Duda, Polonya ile Çin'in oldukça iyi diplomatik ve siyasi ilişkilere, kişiler arası karşılıklı saygıya dayalı oldukça iyi ilişkilere sahip olduğunu dile getirdi.

POLONYA VE ÇİN ARASINDA 5 ANLAŞMA İMZALANDI

Xi’nin kendisini "Dostum" olarak adlandırıyor olmasından son derece memnuniyet duyduğunu ifade eden Duda, Çin ile teknoloji, tarım, bilim ve gıda maddelerinin ihracatına ilişkin 5 uluslararası anlaşma imzaladıklarını bildirdi. Görüşme esnasında Rusya-Ukrayna savaşı, Belaruslu görevlilerin Polonya sınırında oluşturduğu baskı ve Polonya sınırındaki hibrit saldırılara ilişkin olarak Xi’nin detaylı şekilde bilgilendirildiğini belirten Duda, "Başkan'a dünyada ve Avrupa'da güvenliğe ilişkin bakış açımızı, Polonya olarak algıladığımız tüm tehditlere ilişkin görüşümüzü ve barışın çok gerekli olduğunu ifade ettim" dedi.
Çin'in Rusya'nın Ukrayna'daki savaşının uluslararası hukuk normlarına uygun ve barışçıl şekilde sona ermesini destekleyeceğini umduğunu dile getiren Duda, "Başkan Xi Jinping görüşmemiz esnasında birkaç kere Çin'in barış istediğini, barışçıl kalkınma isteyen bir devlet olduğunu söyledi" ifadelerini kullandı.

ÇİN'DEN POLONYA’YA 15 GÜNLÜK VİZE MUAFİYETİ


Cumhurbaşkanı Duda'nın ziyareti esnasında Çin'in Polonya vatandaşlarına 15 günlük seyahatleri kapsamında vize uygulamasını kaldırdığı da bildirildi.
 

Etiketler:
PolonyaÇin, Xi

DİĞER HABERLER

Kâbus geri geldi
Kâbus geri geldi
13 Temmuz 2024 Cumartesi
Moskovada Hindistan - Rusya zirvesi
Moskovada Hindistan - Rusya zirvesi
10 Temmuz 2024 Çarşamba