BMGK ilk kez 'Gazze'de ateşkes" dedi

BMGK ilk kez 'Gazze'de ateşkes" dedi

İsrail Savaş Kabinesi üyesi Gadi Eisenkot da, Benny Gantz'ın ardından Netanyahu hükümetinden istifa ettiğini açıkladı. Uzmanlar istifaların Netanyahu üzerindeki baskıyı artıracağını öne sürerken, aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben Gvir Netanyahu'ya mektup yazarak savaş kabinesine kendisinin alınmasını istedi. Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, ABD’nin sunduğu Gazze Şeridi'nde kalıcı ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması için Hamas’a çağrıda bulunan karar tasarısını kabul etti.


BMGK ilk kez 'Gazze'de ateşkes" dedi

"Geç kalınmış bir karar olsa da memnuniyet vericidir"

Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç, BMGK kararı sonrası açıklamalarda bulundu. Kılıç, "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde ‘ateşkes’ oylamasında çıkan sonuç, her ne kadar geç kalınmış bir karar olsa da memnuniyet vericidir. Bu kararın bir an evvel yürürlüğe girmesi ve ateşkes sürecinin başlaması için uluslararası desteğin acilen sağlanması gerekmektedir. Gazze’de aylardır devam eden zalimliğin ve insanlık dışı soykırımın sona ermesi için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde üzerimize düşeni yapmaya her zaman hazırız." dedi.

HAMAS'TAN İLK AÇIKLAMA

Hamas'tan BMGK kararı sonrası yapılan açıklamada, "Hamas, Güvenlik Konseyi kararının içeriğini memnuniyetle karşılıyor. Halkımızın talepleri ve direnişimiz doğrultusunda bu ilkelerin uygulanması konusunda dolaylı müzakerelere girmek için arabulucularla iş birliği yapmaya hazırız" denildi

BMGK ilk kez 'Gazze'de ateşkes" dedi

BİRLEŞMİŞ Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) Gazze’de hemen ateşkes öngören ve rehinelerin serbest bırakılmasına ilişkin karar tasarısı kabul edildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde, ABD Başkanı Joe Biden’ın açıkladığı, Gazze Şeridi’nde üç aşamalı ateşkes teklifine uluslararası destek talep eden ve Hamas’a teklifi kabul etmesi çağrısında bulunulan karar tasarısı; 14 lehte ve 1 çekimser oyla kabul edilirken, Rusya çekimser kaldı.Çatışmaların kalıcı ve kapsamlı bir şekilde sona erdirilmesi için önerilen üç aşamalı plana göre ilk aşamada kadınlar, yaşlılar ve yaralılar da dahil olmak üzere rehinelerin serbest bırakılması ve Filistinli tutukluların değişimi ile derhal, tam ve tam bir ateşkes sağlanması gerektiği belirtiliyor. Bu aşama ayrıca İsrail güçlerinin Gazze’nin nüfuslu bölgelerinden çekilmesini, Filistinlilerin kuzey de dahil olmak üzere bölgedeki evlerine ve mahallelerine geri dönmesini ve insani yardımın geniş ölçekte güvenli ve etkili bir şekilde dağıtılmasını da içeriyor. İkinci aşamada, hala Gazze’de bulunan tüm rehinelerin serbest bırakılması ve İsrail güçlerinin Gazze’den tamamen çekilmesi karşılığında krizin kalıcı olarak sona erdirilmesi öngörülüyor. Üçüncü aşamada ise Gazze için birkaç yıla yayılan bir yeniden inşa planının başlatılması ve ölen esirlerin cesetlerinin teslim edilmesi hedefleniyor. Öte yandan İsrail, BMGK'nın aldığı ateşkes kararını reddettiğini duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Netanyahu ile bir araya geldi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Mısır'daki temaslarının ardından İsrail'e geldi. Blinken, Kudüs'te İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir araya geldi. Blinken ve Netanyahu'nun esir takasını içeren ateşkes anlaşmasına yönelik çabaları ele alması bekleniyor.

Blinken, Netanyahu ile görüşmesinin ardından başkent Tel Aviv'e geçerek İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile bir araya gelecek. Blinken, yarın ise İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, muhalefet lideri Yair Lapid ve dün koalisyondan ayrılan Ulusal Birlik Partisi lideri ve İsrail Savaş Kabinesi üyesi Benny Gantz ile görüşecek. Blinken, ayrıca Gazze Şeridi'ndeki ABD'li rehinelerin aileleriyle de bir araya gelecek.
 

Etiketler:
İsrail, Filistin, Gazze

DİĞER HABERLER

Kâbus geri geldi
Kâbus geri geldi
13 Temmuz 2024 Cumartesi
Moskovada Hindistan - Rusya zirvesi
Moskovada Hindistan - Rusya zirvesi
10 Temmuz 2024 Çarşamba