ABD'den İsrail harekatına 'koşullu' destek

ABD'den İsrail harekatına 'koşullu' destek

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 260. güne girildi. İsrail bir kez daha çadırlarda kalan sivillere saldırdı. Lübnan – İsrail sınırında gerginlik tırmanırken İsrail’den Hizbullah’a yönelik harekat işareti geldi. BM’nin kritik Lübnan uyarısının ardından ABD’den İsrail’in atacağı adımlara tam destek açıklaması yapıldı.


ABD'den İsrail harekatına 'koşullu' destek

AB'den İsrail'in El-Mevasi saldırısına soruşturma çağrısı

İsrail Gazze Şeridi'nde sivilleri katlederken, uluslararası yardım kuruluşlarını da hedef alıyor. Gazze Şeridi'nin güneyindeki El-Mevasi bölgesinde dün yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı çadırlara düzenlenen ve 25 sivilin hayatını kaybettiği saldırının ardından Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nin (ICRC) "ICRC ofisi bombardıman nedeniyle hasar gördü" açıklaması tepkileri daha da artırdı. Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell yaptığı açıklamada, "AB, Gazze'deki ICRC ofisine zarar veren ve onlarca can kaybına yol açan bombardımanı kınamaktadır. Bağımsız bir soruşturmaya ihtiyaç vardır ve sorumlular hesap vermelidir" dedi.
İsrailli bir yetkili ise saldırıyı İsrail güçlerinin gerçekleştirdiğine dair hiçbir belirtinin olmadığını söyledi.

İsrail Gazze'de son 24 saat içinde 100'den fazla kişiyi öldürdü

Gazze Hükümeti Medya Ofisi Başkanı Al Jazeera'ye yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'deki Şati mülteci kampı ve Tuffah mahallesine düzenlediği saldırılarda en az 42 Filistinlinin öldüğünü söyledi.
Şati'de yedi evin hedef alınmasının ardından 24 Filistinli öldürülürken Al-Tuffah mahallesinde 18 Filistinli öldürüldü.
Böylece İsrail’in Gazze’ye saldırılarında son 24 saatte ölenlerin sayısı 100’ü geçerken en az 164 de yaralı olduğu bildirildi.

ABD’de Filistin çatlağı

ABD Dışişleri Bakanlığı’nda İsrail-Filistin işlerinden sorumlu bakan yardımcılığı yapan Andrew Miller, görevinden istifa etti. Washington Post gazetesinin haberine göre Andrew Miller, çalışma arkadaşlarına Ekim ayında başlayan mevcut çatışmanın her şeyi tükettiğini, ailesini az gördüğü gerekçesiyle işten ayrıldığını söyledi. Miller, kişisel sorumlulukları olmasa, işinde kalmayı ve yönetimle aynı fikirde olmadığı alanlar da dahil olmak üzere inandıkları şeyler için mücadele etmeyi tercih edeceğini dile getirdi.

FİLİSTİN DESTEKÇİSİ OLARAK BİLİNİYOR

ABD’li CNN International kanalının haberine göre Miller, şubat ayında yayınlanan ve işgal altındaki Batı Şeria'daki Filistinlilere saldıran çok sayıda İsrailli yerleşimciye yaptırım uygulanmasını içeren başkanlık kararnamesinde önemli bir rol oynadı. Miller, Filistin haklarının ve devletinin ilkeli bir destekçisi olarak biliniyor. Daha önce ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield'ın kıdemli politika danışmanı olan Miller, Barack Obama yönetiminde Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi'nde 2014-2017 yılları arasında Mısır ve İsrail askeri meselelerinden sorumlu direktör olarak görev yapmıştı.

İsrail Lübnan'ı vurdu

Lübnan medyası İsrail'in Batı Bekaa Bölgesi'ndeki Khiara kasabası yakınlarında bir aracı vurduğunu bildirdi.
Saldırı sonucu vurulan aracın görüntüleri sosyal medyaya yansıdı. Khiara, İsrail sınırına yaklaşık 40 kilometre mesafede yer alıyor.

Gazze'de bilanço ağırlaşıyor

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail ordusunun son 24 saat Gazze Şeridi'ndeki sivillere 3 saldırı gerçekleştirdiği, 101 kişinin hayatını kaybettiği, 169 kişinin de yaralandığı bildirildi. Gazze'ye saldırıların başladığı 7 Ekim'den bu yana hayatını kaybedenlerin sayısının 37 bin 551'e, yaralananların sayısının ise 85 bin 911'e yükseldiği aktarıldı.
 

Etiketler:
İsrail, Hizbullah, Lübnan

DİĞER HABERLER

Kâbus geri geldi
Kâbus geri geldi
13 Temmuz 2024 Cumartesi
Moskovada Hindistan - Rusya zirvesi
Moskovada Hindistan - Rusya zirvesi
10 Temmuz 2024 Çarşamba