MANŞETLER

 • Bila
  Bila'dan Akşener'e Çıkış Yolu Uyarısı


  Gazeteci Yazar Fikret Bila, T24'de yazdığı yazısında yeni Kongresini gerçekleştiren İYİ Parti ve Lideri Meral AKşener'i tahlil etti. İlginç saptamalarda bulunan Bila, "Türk milliyetçiliğine dayalı MHP’den doğan İyi Parti, ismi de dahil olmak üzere bu niteliği koruyarak ve önceleyerek siyaset sahnesine çıktı. Ancak söylemi Türk milliyetçiliğini barındırmakla birlikte, bu tabanı aşan liberal sağ kitlenin desteğini almayı da hedefliyor. Bu itibarla İyi Parti’nin siyaset yelpazesinde oturmak istediği yerin Türk milliyetçiliğini de içinde barından, Atatürk’le, demokratik, laik, sosyal hukuk devletiyle sorunu olmayan merkez sağ olduğu söylenebilir." yorumunda bulundu. 
  İşte Bila'nın o yazısı;

  İyi Parti’nin yeri ve misyonu

  Akşener’le, kamuoyunda ilgi uyandıran ve güven oluşturan bu kadroyla birlikte merkez sağın desteğini alabilirse, Türk siyasetinde iki kanattan birini oluşturmaya aday olabilir

  İyi Parti, ikinci olağan kurultayını dün Ankara’da gerçekleştirdi.

  Meral Akşener, tek aday olduğu kurultayda genel başkanlığa yeniden seçildi.

  Akşener, net mesajlar içeren doyurucu bir konuşma yaptı. Ülkenin tüm sorunlarına değinirken AK Parti iktidarını sert biçimde eleştirdi. Yetkinin tek elde toplanarak, demokrasinin belkemiği olan kuvvetler ayrılığı sisteminin ortadan kaldırıldığı yönünde mesajlar verdi. Adaletin yok edilişi, kötü ekonomi yönetimi, kamu kaynaklarının çarçur edilmesi, dış politikada sıkışmışlık, bürokraside kayırmacılık alanlarında iktidara yüklendi. Emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını özellikle vurguladı.

  Akşener, kadın lider olarak genç bir parti olan İyi Parti’nin geleceğin siyaset alanları; kadın hakları ve çevre duyarlılığını öne çıkardı. İktidarlarında İstanbul Sözleşmesi’ni yaşatacağına vurgu yaptı. Yeşiller hareketinin simgesi olarak kurultayın rengi olarak da yeşil seçilmişti.

  Akşener, partinin ikinci kurultayını, parti tabanında ve kamuoyunda sözünü esirgemeyen, güvenilir, liderliğini pekiştirmiş bir imajla geride bıraktı.