MANŞETLER

 • İstiklal Marşı Anısına Kısa Film Yarışması
  İstiklal Marşı Anısına Kısa Film Yarışması

  İstiklal Marşı'nın 100. yılı nedneiyle kısa film yarışması düzenlendi. İstiklal Marşı'mızın ilk yayınlandığı dergi olan Sebilürreşad Derneği'nin düzenlediği kısa film yarışmasına Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü destek verirken, yarışmaya dair Sebilürreşad derneği şu açıklamayı yaptı ;

  12 Mart 2021 yılında İstiklal Marşının Resmi kabulünün 100. Yılı kutlanacaktır. İstiklal Marşı'mızın yayınlandığı ilk dergi olan Sebilürreşad'ın 100 yıl sonra Mehmet Akif'in marşa yüklediği mana ve ruhun yansımasını da sinemografik bir enstrümanla görme arzusundayız. Sebilürreşad derneği yönetim kurulunca bu özel yılı özel etkinlikler ile kutlayacağız. 

  Bu etkinliklerden bir tanesi de T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğümüzün katkıları ve işbirliğiyle düzenlediğimiz Uluslararası İstiklal Kısa Film yarışması olacaktır. Bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz ve her sene devam ettireceğimiz Yarışmamızın bu yıl ki tema’sı İstiklal marşının ana temasını oluşturan “İstiklal, Özgürlük ve Bağımsızlık”  olacaktır. 

   İstiklal Marşının kabulünün 100. Yılı anısına Dünyanın dört bir yanından katılımcılar kendi bağımsızlık özgürlük ve istiklal mücadelesini de anlatabileceği kısa filmler ile yarışmamıza katılabileceklerdir. Uluslararası kısa film yarışmamızda toplumsal farkındalığı artırmak, ayrıca sinema sektörüne başlangıç yapmak isteyen yönetmenlerimizi desteklemek, İstiklal marşımızın ruhuna uygun gerek toplumsal gerekse bireysel bağımsızlık, özgürlük ve hürriyetin önemini sinemanın etkileyici dilinden faydalanarak anlatmayı ve bu konuda bir bilinç oluşturmayı amaçlanmaktayız. 

  Bu yılki yarışmamız kurmaca dalında olacaktır. Uluslararası İstiklal Kısa Film Yarışması’na katılan eserler arasından, Jüri tarafından belirlenen toplamda üç esere birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülleri ile sebilürreşad yönetiminin ve jürinin belirleyeceği alanlarda özel mansiyon ödülleri verilebilecektir.

  Yarışmada Birinci olan Filme 30.000 TL İkinci olan filme 20.000TL Üçüncü olan filme 15.000 TL verilirken Jüri Özel mansiyon ödülü olarak 5.000 TL ve Sebilürreşad Dergisi mansiyon ödülü olarak ta 5.000 TL ödül verilecektir. Ayrıca ödül alan her katılımcıya Sebilürreşad dergisi ve Sebilürreşad yayınlarından oluşan hediye paketi ve Mansiyon Özel Ödülü kazandığına dair Sertifikasıyla plaketi verilecektir.

  Uluslararası İstiklal Kısa Film yarışmasına başvurular www.İstiklalkisafilm.com sitesinden yapılacaktır. Yarışma Jürisinin daha sonra açıklanacağı yarışmamıza başvurmak isteyen katılımcılar 15 Aralık 2020 tarihine kadar site üzerinden başvurularını yapabilirler. Başvuru formu ve şartları ile duyurulara www.istiklalkisafilm.com üzerinden ulaşabilirler.