Dilipak, TGC'ye itirazını yaptı!

Dilipak, TGC'ye itirazını yaptı!

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, üyelikten ihraç ettiği  Abdurrahman Dilipak’ın itirazını dikkate almadı. Uzun yıllardır üyesi olan Dilipak’ın, İstanbul Sözleşmesi’nin tehlikelerine dikkat çektiği “AKP’nin papatyaları” yazısının bağlamından koparılmasını gerekçe gösteren TGC, üyelikten ihraç ettiği  Abdurrahman Dilipak’ın meşru müdafa hakkını neden vermedi?

Sözleşme gitti 

TGC, üyelikten ihraç ettiği yazar Abdurrahman Dilipak hakkında verdiği hukuksuz karara direniyor. Dilipak’ın üyeliğine, ‘Cinsel yönelim ve cinsel kimlik maddelerinin ihlali’ iddiasıyla son veren TGC, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine rağmen skandal kararında ısrar ediyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, yargıya intikal eden bir konuda yargının kararını beklemeden ve ayrıca Dilipak’ın savunmasını almadan ihraç kararı verirken, anayasada ve yasalarda yer alan kanunları da çiğniyor. Dilipak avukatı aracılığıyla verdiği itiraz dilekçesiyle TGC’nin hukuksuz kararına itiraz etti.

Yapılan itirazda, TGC’nin verdiği kararın hukuk dışı olduğuna dikkat çekildi. İtiraz dilekçesinde, yönetim kurulunun talebi ile disiplin kurulu kararı ile ihracın usul ve esastan hukuka uygun olmadığı vurgulanırken, “Üyelikten çıkarma kararının kesinleşmediği ve itiraz sonuçlanıncaya ve Genel Kurul bu konuda son karar verinceye kadar dernek üyeliği sıfatının devam ettiği hatırlatıldı. Dilipak’ın itiraz ettiği TGC’nin ise gündemine bile almadığı itiraz dilekçesinde şu ifadeler yer alıyor: “Yargıya intikal eden bir konuda yargı kararı alınmadan ve ayrıca savunmam da alınmadan ihraç kararı verilmesi hukuka uygun değildir. Kaldı ki, bugün İstanbul Sözleşmesi de artık ülkemiz açısından uygulama dışında kalmıştır. Öte yandan; anayasanın amir hükmü, yazıda savunulan hüküm yönünde olup, toplum inanç, tarih, gelenek ve ahlak telakkisi de bu yöndedir. Ahlaksızlığı meşrulaştıran, koruyan, Allahsızlığı eleştirmeyi suç kabul eden bir yasa olamaz.”

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER