Sebilürreşad Nisan Sayısı Çıktı!

Sebilürreşad Nisan Sayısı Çıktı!

Sebilürreşad Dergisi Anayasa gündemini dergi dosyası halinde okuruyla buluştu. 

Dergi'nin Nisan sayısı dağıtıma verildi.

YENİ ANAYASA GÜNDEMİ

Yıllardır süregelen Anayasa değişikliği tartışması günümüzde hâlâ sıcaklığını korumaktadır. Darbelere karşı olduğumuz, hatta darbe karşıtı kanunlar çıkmasına rağmen ilginçtir, Anayasa’nın değişikliği yönünde söylemlerde bulunulduğunda deyim yerindeyse yer yerinden oynamaktadır. Oysa son Anayasa değişikliğini 12 Eylül darbecileri gerçekleştirmiştir. Kim bilir, belki de “Anayasa değişikliği” cümlesi meseleye muhalifliğin artmasına neden olmaktadır. Kapakta da gördüğünüz üzere “değişiklikten” ziyade güncellenmesi gerektiğine vurgu yaptık.

Belki de doğru olan budur. Yani “Anayasa’nın güncellenmesi” demeliyiz. Böylelikle meseleye başka bir açıdan ve sert bakanların en azından bakış açılarını yumuşatabiliriz. Asırlardır hakimiyet süren İslam ve Türk devletlerinde nizamlarda değişiklikler olduğunu çoğumuz biliriz.

Şüphesiz bu değişimler dönemle ilgili ve doğrudan çevresel yahut bölgesel değişikliklerden meydana gelmekteydi. İşte burada anlatmaya çalıştıklarımızı Sebilürreşad’ın bu sayısında elimizden geldiğince anlatmaya gayret ettik.

Fatih Bayhan “Yeni Anayasa Gündeminin Eski Serüveni” başlıklı yazısında meselenin son 39 yılını anlatma yoluna giderek ve 12 Eylül 1980 darbesi ekseninde, Turgut Özal’ı da zikrederek yakın tarihlerden örnekler vermeye çalıştı.

“Türk Tarihinde Anayasa Hareketleri” başlıklı yazısında Batı’da ortaya çıkan hak ve özgürlükler bildirgelerinden meseleye giriş yapan Hasan Basri Pehlivan, Koçi Bey’den II. Mahmut’a, Kabakçı Mustafa İsyanı’ndan II. Abdülhamid’e Türk’ün Anayasa ile imtihanını değerlendirmeye çalıştı.

Pehlivan’ın bir dergiye göre hayli uzun olan metnini Sebilürreşad okurları için kıymetli bulduk ve hayli fazla sayfalar ayırdık. Sıkılmadan okuyacağınıza emin olabilirsiniz.

Mehmet Poyraz “Hititler Anayasası” başlıklı yazısında, 500 yıl süren Hitit Devleti’nin sürekli güncellenen anayasalarından bahsederken, onların İslam benzeri uygulamalarını da anlatmaya çalıştı.

“Yerli ve Milli Anayasa Hazırlama Çalışmaları Bağlamında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” başlıklı yazısında Muhammed Işık meseleyi farklı bir bakış açısıyla yorumladı.

Fatma Türk Toksoy “Adalet Kapısı” başlıklı yazısında Kudüs Fatihi Eyyubi üzerinden günümüze atıfta bulunmaya gayret etti.

***

Bu sayımızın ikinci özel dosyası Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy temalı. Bu dosyaya birbirinden kıymetli yazarlarımız katkı sunmaya çalıştılar. İstiklal’in 100.yılı vesilesiyle bu aydan itibaren her ay Akif konulu metinlere yer vermeye gayret edeceğiz.

***

Bu ay Sebilürreşad sayfalarının bir kısmını renkli yaptık. Beğeneceğinizi umuyoruz. Elbette bu hususta söz okurundur.

Hayırlı okumalar diliyoruz.

 

BU SAYIDA YER ALAN DİĞER YAZILAR:

 

Osmanlılık Sonrası

Erdal Noyan

 

TR-EXIT

Abdurrahman Dilipak

 

Mehmet Akif’in Safahat’ındaki Duygusal Zekânın Temelleri-II

İlhan Genç

 

İstiklal Harbi Yıllarında İran

Meryem Tekin Şişikoğlu

 

Tek dişi kalmış canavar: Medeniyet

Sümeyra Bulut

 

İstiklâl Marşı’ndan Anayasa Çıkarmak

Yusuf Şahin

 

Mehmed Âkif Bir Karakter Abidesinin Anatomisi

Mehmet Pektaş

 

Sebîlürreşad Kudüs Günlüğü

Mahmut Doğan

 

“Çırpınıp İçinde Döndüğüm Deniz”

Münir Çakmak

 

Ben, Öteki ve Ötesi:  İslam-Batı İlişkileri Tarihine Giriş      

Mustafa Okçu

 

İstiklal Kısa Film Yarışmamızın Ödül Töreni TBMM’de Gerçekleşti!

Hasbihal

 

Sultan Galiyev anlaşılabildi mi?

Fatih Bayhan-Mehmet Poyraz

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER