Muharrem ayı neden faziletlidir?

Muharrem ayı neden faziletlidir?

Kameri Ay'ların içinde Ramazan ayından sonra en faziletli ay olarak Peygamber efendimizin "Bu ay'da oruç tutmayı" tavsiye ettiği ay'dır Muharrem. 

Muharrem ayı orucu ne zaman tutulur?
Muharrem Ayı orucu hicri takvime göre muharrem ayının ilk 10 günü tutulur. Muharrem ayının 1. günü 9 Ağustos'tur ve Pazartesi günü oruç tutulur. 18 Ağustos Çarşamba günü 10. gün tamamlanır ve aşure günü gerçekleşir.

Muharrem ayı faziletleri nelerdir?
“Muharrem” hürmet edilen anlamındadır. Bu ay, Hz. Peygamber (s.a.s.) tarafından Allah’ın ayı diye nitelendirilmiştir (Müslim, Sıyâm, 202; Ebû Dâvûd, Savm 55; Tirmizî, Savm, 40). Bu niteleme Muharrem ayının faziletine, ilahî feyz ve bereketinin bolluğuna işarettir.”

Muharrem orucu hicri takvime göre muharrem ayının ilk 10 günü tutulur. Dini günler takvimine göre Muharrem ayının 1. günü 9 Ağustos 2021 Pazartesi günü olacak. 18 Ağustos 2021 Çarşamba günü Muharrem ayının 10 günü tamamlanmış olacak bu gün aynı zamanda aşure günü olarak idrak edilecek.“Resûlullah (s.a.s.) bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “Ramazan’dan sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı olan Muharrem’de tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz da gece namazıdır.” (Müslim, Sıyâm, 202-203; Ebû Dâvûd, Savm, 55; Tirmizî, Savm, 40)


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER