Sanat Sokakta Etkinliği Başladı

Sanat Sokakta Etkinliği Başladı

Sebilürreşad Derneği, Türkiye Dergiler Birliği, Akif-der ortak işbirliğiyle Ankara'da gerçekleşen Sanat Sokakta etkinlikleri başladı.

Ankara geleneksel hale gelecek Edebiyat Sanat ve Kültür Günlerinin ilkine ev sahipliği yapıyor. Tarihi Ulus Bölgesinde bulunan Denizciler caddesine açılan Çanakkale Sokak’ta Ankara I. Edebiyat Kültür Sanat Sokağı günleri yapılıyor.

Konuyla ilgili  açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Bayhan, “Başkentin kültür hayatına renk katacağına inandığımız Edebiyat kültür ve sanat sokağı günlerini başlatıyoruz. Onlarca yazar, şair, kültür ve sanat insanının okurlarıyla bir araya geleceği program, yapılacağı mekân itibariyle de oldukça dikkat çekecek, dedi. Bayhan, “Kültür sokağı Günleri’nin Ankara’nın tarihi yarımadası içinde yer alan Denizciler Caddesine açılan Çanakkale Sokak’ta yapılacağını belirterek, “Bu sokak adını 1915’ten sonra yani zaferden sonra almış. Ancak Çanakkale ruhuyla mana bütünlüğü sağlanamamış. İnşallah bu kültür dokusuyla bu mananın oluşmasına emek vereceğiz. Bölge tarihi itibariyle oldukça güçlü bir kültürel destinasyona sahip. Ankara’nın dergileri hep denizciler caddesi ve civarında yer bulmuş. Cadde boyunca çok ismin hatırasını bulma imkânı var. Sezai Karakoç’tan, Necip Fazıl’a, Osman Yüksel Serdengeçti’den tabiki Mehmet Akif’e, Ferit Kam’dan, Sanatçımız İbrahim Ertegün’e, Neyzen Tevfik’ten Nuri Conkerlere kadar bir dizi isim sayılabilir.  Ülkemizin kültür rengine emek veren isimlere ev sahipliği yapmış bir bölge. Şimdi bölgeyi kültür ve sanat ile anılacak geleneksel bir çalışmanın startını verdik. İnşallah her yıl güçlü isimlerle burada program yapacağız, dedi.

Bu yıl etkinliğin Temasının; İSTİKLAL olarak belirlendiğini ifade eden Bayhan, “Biliyorsunuz İstiklal Marşımızın yazılışının 100. Yılındayız. Bu nedenle tema olarak istiklal’i seçtik. Ancak etkinlik yapacağımız mahallenin adı da İstiklal. Bu güzel tevafukla bölgedeki kültürel dokuyu besleyeceğiz. Programın önce bir hayal olarak başladığına vurgu yapan Fatih Bayhan, “Sokak çok harabeydi. Ancak bir hayal kurduk, hayalimizi paylaştık ve bugün hayalimiz gerçekleşiyor. Bu nedenle bizimle birlikte bu hayale inanan tüm yetkililere kalbi teşekkürlerimi sunuyorum, dedi.

Sokağın etkinlik sonrasında Ankara’nın Kültür ve Sanat Sokağı olarak kitap, sahaf ve kültür ürünlerinin yer aldığı bir alana dönüştürüleceğini vurgulayan Fatih Bayhan, “Bu sokak'ta bulunan tüm dükkanlar ile birlikte sokak ortasında yapılacak kubbeli standlarla 8-15 Temmuz 2021 tarihleri arasında "Kültür sokağına adım adım" gidecek bir etkinliği başlatmış olacağız. Bu kapsamda 70 ayrı yazar ve şairle imza, söyleşi ve kültürel programlar yapılacak, youtube kanalımızdan da naklen yayınlanacaktır, dedi. Bu yıl standların tüm yayıncılara destek amacıyla ücretsiz tahsis edildiğini belirten Fatih Bayhan, “çağrımıza kulak veren yayıncılara teşekkür ediyorum ve isim isim bunları paylaşıyorum;

Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları  * Türkiye Diyanet Vakfı Dergileri * Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı Yayınları * Edebiyat Ortamı Dergisi ve Yayınları * Dergah ve Yedi İklim Dergisi * AY Vakti ve Ayizi Dergisi ve Yayınları* İzdiham dergisi * AGD Gençlik dergisi, Maaile dergisi, MGV Yayınları,* Sebilürreşad Dergisi ve yayınları * Türkiye'nin en güçlü altı Sahaf’ı ve Yayınları sayılan; Okur Sahaf, Leylim Sahaf, Olgun Sahaf, Demirci Sahaf, Tezgah Sahaf, Kibrit Sahaf katılacak. Ayrıca Timaş Yayınları ve diğer markaları olan; - Carpe Diem, Sufi Kitap, Portakal, Mavi Kirpi, Eğlenceli Bilgi yayınları, * Çıra Yayınları, * Beyan yayınları, * Kripto Yayınları, En eski Ankara Dergileri  * Panama Yayınları ile Türk tarih Kurumu’da eserleriyle yer alacak.

Alanda bir çok etkinliğin de icra edileceğini belirten Fatih Bayhan, “Sinema Genel Müdürlüğü Yeşilçam Nostalji Sinema Kuşağı adıyla her gün bir Türk sinemasını 50 mm makinayla sokakta açılacak nostaljik bir mekanda sinemaseverlere izletme imkanı sunacak. Bununla beraber Türk Pusat, sokakta tahsis edilen alanda okçuluk gösterisi ve sunumları yapacak. Etkinlik kapsamında Ressamlarımız sokakta  tuval çalışmalarını yaparken, Ney Taksimi, Türk Sanat ve Halk Müziği mini konserleri, Şiir etkinlikleri, Tespih yapma sanatının icra edileceği atölye gösterimi de yapılacak, dedi.  Ayrıca açılışta Ankara Büyükşehir Belediyesi mehter Takımının bir sunumu olacak. Protokol alanında ise Kültür ve Turizm bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün değerli sanatçılarının mini bir konserini dinleyeceğiz, dedi.

Onlarca yayınevi, yazar, STK iştirakiyle inşallah Ulus tarihi bölgede Ankara'yı kültür ve sanatla anılır hale getirmek için adım atıyoruz, diyen Fatih Bayhan, bu yıl edebiyat günlerinde imza ve söyleşi için gelecek isimleri de şöyle sıraladı; Ali K. Metin, Ali Sali, Alparslan Demirbilek, Arif Topal, Abdurrahman Dilipak, Ebru Elmaskeser, Hüseyin Kaya, İbrahim Eryiğit, İlter Yeşilay, Prof.Dr.Hayrettin İvgin, İsmail Mansur Özdemir, Lutfi Şahsuvaroğlu, Mehmet Aycı, Mehmet Ali Bulut, Mehmet Nuri Parmaksız, Mehmet Akif Işık, Mehtap İnan, Muhammed Işık, Nizameddin Duran, Noyan Özatik, Neyzen Mehmet Işık, Nuray Bilgili, Özcan Ünlü, Ressam Işık Cuhacıoğlu, Ressam Kaya Akozan, Ressam Betül Öztürk, Roza Kurban, Sadık Yalsızuçanlar, Sinan Yağmur, Sultan Serdar Toksöz, Şakir Kurtulmuş, Şemseddin Küzeci, Talip Işık, Üzeyir Gündüz, Ozan Derdivar, Ozan Sevdai, Sanem Arıkan, Selahattin Öztürk, Songül  Dündar, Aşık Dündar, Dr.Sacide Çobanoğlu, Prof.Dr Özkul Çobanoğlu,Nurala Göktürk, Rıza Çolak, Muhammet Sait,  Müzeyyen Keskin, Ahmet Turgut, Rıfat Çakır, Özgün Orhun Çakır, Yunus Nadir Eraslan, Yasemin  Meydan  gibi birbirinden değerli isimler yer alacak.

PTT Genel Müdürlüğünün ana desteği, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü,  Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Kütüphaneler Genel Müdürlüğü, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Ticaret Odası, Altındağ, Kahraman Kazan, Sincan ve Pursaklar ilçe belediyeleri ile Anadolu Yayıncılar Birliği, Türkiye Dergiler Birliği, Akif-Der, Sebilürreşad Derneği filli destek veriyor. Adanalılar Derneği’nin alanda açılacak tek gıda reyonu olan Kebabevi için Adana’nın kebap markası Kolcuoğlu’na Sokakta tezgâh kurdurarak Adana mutfağının tanıtımı da yapılacak.

Ankara I. Edebiyat ve Kültür Sanat Sokağı Günleri 8 Temmuz 2021 Perşembe günü saat:14:00’de açıldı. Son etkinlikle 15 Temmuz Perşembe günü akşam sona erecek. Açılışını 22. Dönem TBMM Başkanı Bğlent Arınç, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Altındağ belediye Başkanı Asım Balcı, Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, Ankara Milletvekilleri, Ankara Protokolü, Kültür ve sanat dünyasından isimlerle beraber yaptı.

Fatih Bayhan, “Pandemi şartlarının yumuşatıldığını ve bu etkinliğin aslında pandemi sonrası ilk kültür etkinliği olarak da dikkat çekeceğini belirterek, açık alanda yapacağımız için kimse endişe etmemeli. Sağlık ve hijyene dikkat ederek etkinliğimizi icra edeceğiz. Tüm sanatseverleri, kitabı, dergiyi, kültürü hayatında var edenleri bekliyoruz, dedi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER