Safahat, TV Dizisi oldu!

Safahat, TV Dizisi oldu!

Safahat TV Dizisi Oluyor

Milli Şairimiz  Mehmet Akif Ersoy’un ölümsüz eseri Safahat, TV dizisi oluyor. Böylece,   TV tarihinde ilk kez Safahat televizyona uyarlanıyor. Dizi , İstiklal Marşı’nın kabülünün 100. yılı olan Mart ayında “Safahat'tan Öyküler” ismiyle  Diyanet TV ekranlarında olacak. 13 bölüm halinde yayınlanacak dizinin çekimleri tamamlandı.

Tarihi dizinin yapımcılığını Mehmet Akif’in kurduğu ve bugünde yayın hayatına devam eden Sebilürreşad Dergisi üstlendi.  Sebilürreşad Dergisi Genel Yayın yönetmeni Fatih Bayhan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “İstiklal'in 100. yılında İstiklal şarimizin şaheseri Safahat'ta yer alan 13 ayrı şiirden türetilen öykülerle yeni bir eser ortaya koymaya çalıştık. 3 yıllık bir emeğin ürünüdür. Sıkı bir senaryo dönemi geçirdik. Şiir seçimlerini uzun süren istişarelerle sonuçlandırdık. Aruz'un okunması bir marifet, onun öyküleştirilerek bir müstakil hikayeye dönüştürülmesi ise esaslı bir iştir, dedi. 

Safahat’ın dizi halinde ekrana gelecek olmasından duyduğu mutluluğu anlatan Selma Ersoy Argon, "Safahat okullarda ders olmalı diye açıklama yapmıştık. Ders olması yolunda önemli adımlar atılıyor. Bu anlamda Sayın Cumhurbaşkanımızın hassasiyetini takdirle karşılıyorum. Kendisine teşekkür ediyorum. Talim terbiye kurulunun yaptığı Akif etkinlikleri çalışmasını inceledim, emeği geçenleri tebrik ediyorum. Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk Beye ve ekibine de kalben şükranlarımı sunarım. Bu düşünceler inşallah sahada öğrencilerimizin Akif'le ilgili zihinlerini oluşturacaktır, dedi. Safahat'tan öyküler Dizisinin, Dedem Mehmet Akif'in özellikle günümüz insanı tarafından hem dönemin şartlarının hemde düşüncelerinin anlaşılması bakımından daha iyi anlaşılması adına önemli bir adım olduğunun altını çizen Selma Ersoy Argon, "Gençlerimiz Safahat okusun istiyoruz, okunması gereken temel eserlerden birisi. Hamdolsun şimdi bu dizi ile "Safahat'tan öyküleri' izlesin de diyeceğiz. Bunun için ciddi bir emek verildi.  Şiir seçimleri titizlikle yapıldı. Diyanet TV'nin son yıllarda televizyon yayıncılığı üzerine verdiği emeği de yakından görüyorum. Bu özenli çalışmaların karşılığını Rabbim mutlaka verecektir. Bu nedenle hem Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Ali Erbaş'a hem DiyanetTV Genel Müdürü Sayın Fatih Kurt Beyefendiye teşekkür ediyorum. Safahat'ın bir TV dizisine dönüşmesi gerçekten esaslı bir proje oldu. Bu konuya samimiyetle yaklaşan Diyanet TV'yi ve yöneticilerini de tebrik ediyorum, dedi.

İstiklal Marşımızın resmi kabul edildiği ay olan Mart ayında ekranlara gelmesi planlanan "Safahat'tan Öyküler" dizisi Diyanet TV için çekildi. 13 bölüm olarak çekilen dizinin yönetmenliğini Kemal Yılmaz üstlendi. Senaryosunu Neslihan Gürsoy'Un kaleme aldığı dizi'de Mehmet Akif Ersoy'u  usta oyuncu Sezai Yeşliyurt canlandırdı. 13 ayrı şiirin öyküleştirildiği dizi'de sırasıyla;

Bölüm 1-Seyfi Baba

Bölüm 2-Neyzen

Bölüm 3-Çarıkçı Emmi

Bölüm 4-Hasta

Bölüm 5 – Küfe

Bölüm 6- Ezanlar

Bölüm 7-Mahalle Kahvesi

Bölüm 8-Köse İmam

Bölüm 9-Hasır

Bölüm10-Bebek

Bölüm 11-Zorbalar

Bölüm 12-Hürriyet

Bölüm 13-Bayram

 

Etiketler:
safahattan öyküler, tv dizisi, akif

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER