Cemaatler olaylardan nasıl ders almalı?

Cemaatler olaylardan nasıl ders almalı?

Habertürk yazarı Kemal Öztürk son günlerde gündeme oturan tarikatlarla ilgili önemli uyarılarda bulundu. Öztürk'ün uyarıları arasında "Cemaate değil cemiyete adam yetiştirmeliyiz" diyen Mehmet Zahit Kotk'nun önerilerine benzer tavsiyeler içeriyor.

İşte Kemal Öztürk'ün o yazısındaki önerileri;

1. FETÖ ya da yozlaşmış yapılar ve kendi yaptığınız hatalar yüzünden saygınlığınız, itibarınız ve güvenirliğiniz zedelendi. Bunu düzeltmek için özeleştiri yapın, önlemler alın.

2. Organize biçimde ve hırsla devlete adam yerleştirmekle uğraşıyorsanız, bundan hemen vazgeçin. Bu kul hakkını yemektir. Liyakat ve ehliyet sahibi kim varsa hakkını alması dinin de gereğidir.

3. Tarikatınız örgütlü olarak ticaretle uğraşıyorsa bundan vazgeçin. “Din tüccarı” suçlaması üzerinize yapışır.

4. Mali gelirleriniz, bağışlar ve infaklarınızı maliyenin denetimine açın. Hatta bunları resmi internet sitenizde yayınlayın. Örtülü her şeyden kaçının.

5. Adam devşirmeye çalışmayın. Kapınızı açık tutun, gelen gelir giden gider.

6. Mensuplarınızdan sorgusuz sualsiz biat, itaat istemeyin. "Gassalın önündeki meyyit gibi olun" sözü yanlıştır, bundan vazgeçin.

7. Şeffaf olun. Tüm kurumlarınızı devletin denetimine açın. Kayıt dışı ve merdiven altı tüm yapılarınızı tasfiye edin.

8. Kapalı devre yapılar olmayın. Her fikre, görüşe ve düşünceye açık olun. Farklı kitap okunmasını yasaklamayın. Soru sorulmasını, sorgulama yapılmasını engellemeyin.

9. Politize olmayın. Hiçbir parti için oy istemeyin, fetva vermeyin, müritlerinizi yönlendirmeyin. ‘Kim hangi siyasi partiyi istiyorsa, ona oy versin’ deyin.

10. Cemaatinize, tarikatınıza, grubunuza faydası olacak diye, ihale takip etmeyin, ayrıcalık istemeyin, torpil yaptırmayın. Bunlar kul hakkı yemektir.

11. Sahip olduğunuz İslami düşüncenin mutlak hakikat olduğunuza inanıp, diğer düşünceleri tekfir etmeyin, kötülemeyin, ötekileştirmeyin. Nasıl ki dört hak mezhep olabiliyorsa, onlarca farklı cemaat, grup, tarikat da hak olabilir.

12. Her müridinize, üyenize, muhibinize vatan sevgisi aşılamayı unutmayın. FETÖ ve IŞİD gibi örgütler, önce üyelerini vatansızlaştırır unutmayın.

13. Orta yolu seçin (Vasat Ümmet/Bakara 153). Allah aşırı gidenleri sevmez (Maide 87).


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER