Birbirlerinin aynılar ama sert kavga ediyorlar!

Birbirlerinin aynılar ama sert kavga ediyorlar!

Siyaset sahnesinde üç isim ve üç ayrı dil ve üslup gelişti.
MHP iç muhalefetiyle İYİ Parti,
Ak Parti iç muhalefetiyle; Gelecek Partisi ve DEVA Partisi.

MHP  İYİ PARTİ'Yİ YOK SAYDI
MHP'nin yakın zamanda yaşadığı iç muhalefet yeni bir partiye evrildi.  MHP listelerinden milletvekili seçilen Merak Akşener ve arkadaşları MHP'den ayrılmış ve İYİ Parti adıyla bir parti kurmuşlardı. Meral Akşener'in genel başkan seçildiği partiyi uzun süre "yok sayan" MHP Lideri, gittikçe MHP seçmenine dönük mesajlar verdiğini gördüğü İYİ Parti ve lideri hakkında bu kez de "İP" diyerek küçümseyici bir üsluba girmişti. İYİ Parti lideri'nin evinin önüne kadar olayların yaşandığı parti içi muhalefet İYİ Partiyi bitirmediği gibi, İYİ Parti'yi MHP tabanında ikinci alternatif adresi haline getirdi. İYİ Parti yeni kurulmasına rağmen hızlıca teşkilatlandı ve ilk seçimde seçim barajını aşarak TBMM'de sandalye sahibi oldu.

İYİ Parti'nin MHP'ye KARŞI DİLİ
TBMM'de parti gruplarında yapılan toplantılarda İYİ Parti lideri Akşener'in dikkatli ve itinalı dil ve üslup kullanması bir kadın olarak çizgi geliştirdi. Ancak MHP'nin küçümseyici ve yok sayan dil ve üslubu giderek İYİ Parti'de keskin bir dilin kullanılmasına yol açtı. Akşener, milliyetçi, liberal ve muhafazakar tabana dönük verdiği mesajların yanında MHP'nin siyaset tarzına eleştirilerini sertleştirerek sürdürdü.


AK PARTİ'DEN İKİ YENİ PARTİ DOĞDU
Ak Parti'den ayrılan iki isim. İki ayrı parti kurdu. İkisinin de partiden ayrılmadan önceki kullandıkları eleştiri diliyle ayrılıp kendi partilerini kurduklarından sonra değişen dil ve üslup dikkat çekiyor.  günlerde ortak bir dil tonu dikkat çekiyor. Bugüne kadar mutedil bir dil ve üslup içinde olan Babacan ve Davutoğlu'nun son günlerde sertleşmesi tabanlarını mobilize etmek olarak mı? Yoksa Ak Parti'ye alternatif aradığını düşündükleri seçmene dönük bir mesaj mı bilemiyoruz. Ancak her ikisi de oldukça sertleşti. İktidar kanadıysa her ikisini "yok sayma" siyasetine devam ediyor. 

BİRBİRLERİYLE AYNILAR AMA BİRBİRLERİNE KARŞI SERTLER
Seçmen olanları ibretle izliyor. MHP ile İYİ Parti arasında fikir farklılığı görünmüyor. Ama birbirlerini neredeyse hırpalıyorlar. Ak parti ve Gelecek ve DEVA Partisi öz itibariyle birbirleriyle farklı bakmıyorlar. Ama birbirlerini yok saymayla başlayan siyaset dili şimdilerde oldukça sertleşti. Bu sertleşme seçmende yeni arayışları tetiklediği gibi, dünya görüşünün zıddında bir siyasi harekete  desteğe yöneltebiliyor. 

PATATES DİNİ
Rahmetli Erbakan, Refah Partisi'ne oy vermeyenleri Patates dininden diye eleştirirdi. Rahmetli Türkeş'te MHP Dışında milliyetçi  bir siyaset dilinin benimsenmediğini belirtir ve "vatan hainleri" diyerek karşıtlarını vatansızlıkla suçlardı.  CHP'de suçlama dili ise nedense kendisi dışındakileri "Atatürk düşmanı" olarak suçlama diliydi.  Hepsi rahmetli oldu. Ancak zamanla görüldü ki, ne din, dini değerler ne vatanı sevmek ne de Atatürk'ü sevmek hiçbir siyasi partinin tekelinde değil. 

YENİ NESİL SİYASET
2020 yılının Türkiye'sinde büyük hedeflerin konulduğu ülkemizin sosyolojisinin farkında olması gereken siyasetçilerin, bu değerlere atıf yaptıkları dil ve üslupla siyaset üretmemeleri gerekirken eski Türkiye'nin tarzıyla yeni dönemde siyaset üretmeye çalışmak yeni nesli nasıl etkileyecek merakla gözlemleyeceğiz. Seçmen, kavga yerine vizyon, suçlama yerine üretim  ötekileştirme yerine ortak duygu istiyor. 
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER