Avrupa'dan Moderna Aşısına RED

Avrupa'dan Moderna Aşısına RED

Hollanda İlaç Değerlendirme Kurulu (MEB) Başkanı Ton de Boera göre, Moderna tarafından geliştirilen aşı konusunda, hala yanıtlanması gereken çok fazla soru var.

EMA, ABDli ilaç şirketinden gelecek bilgiler doğrultusunda, Kovid-19a karşı geliştirilen aşının Avrupada kullanımına yönelik onay başvurusunu çarşamba günü yeniden ele alacak.

AB üyesi 27 ülkeden temsilcilerin yer aldığı Avrupa İlaç Ajansı İnsani İlaçlar Bilimsel Komitesi (CHMP), pazartesi günü Moderna aşısının onay talebini görüşmek üzere toplandı.

Daha önce, CHMPnin 6 Ocak Çarşamba günü toplanacağı duyurulmuştu. Ancak üretici firmanın, istenen belgeleri geçen Perşembe günü Amsterdamdaki EMA merkezine ulaştırması üzerine toplantı öne çekildi.

BU OLAĞAN DIŞI DEĞİL

Akşam saatlerine kadar devam eden toplantı sonrası bir açıklama yapan Hollanda İlaç Değerlendirme Kurulu Başkanı de Boer, Moderna aşısı konusunda beklenen onayın çıkmadığını söyledi.

BBCnin aktardığına göre, Hollandalı yetkili, "Aksini umuyorduk ama bu tür şeyler de olabiliyor. Bu gecikme, olağan dışı değil, aşı onayına ilişkin dikkatli bir sürecin yürütüldüğünün göstergesi" dedi.

De Boera göre, Moderna aşısı hakkında hala birçok soru işareti bulunuyor ve bu sorulara yeterince yanıt verilmeden aşının Avrupada piyasaya sürülmesi mümkün olmayacak.

Hollandalı yetkili, Moderna aşısı ile ilgili hangi engellerin bulunduğuna ilişkin sorulara cevap vermedi.

De Boer, CHMPnin çarşamba günü yapılacak toplantısında, konunun yeniden ele alınacağını bildirdi.

MODERNA DA RNA TEKNOLOJİSİNİ KULLANIYOR

Avrupa İlaç Ajansı, 21 Aralıkta Pfizer ile Özlem Türeci ve Uğur Şahinin başında bulunduğu BioNTech tarafından geliştirilen koronavirüs aşısına onay vermişti.

Yapılan testler sonucu Covid-19a karşı yüzde 94.5 koruma sağladığı belirtilen Moderna aşısı da, Pfizer-BioNTechin geliştirdiği aşıya benzer olarak RNA teknolojisini kullanıyor.

Ancak Moderna aşısı, Pfizer-BioNTech aşısı gibi -70 derecede değil, -20 derecede saklanabiliyor. Çözüldükten sonra da 30 gün boyunca buzdolabında korunabiliyor. Pfizer-BioNTech aşısı, çözüldükten sonra sadece 5 gün buzdolabında kalabiliyor.

AB, MODERNA İLE 80 MİLYON DOZLUK ANLAŞMA İMZALADI

AB Komisyonu, Moderna ile 80 milyon doz aşı alımı konusunda bir anlaşma imzaladı. Anlaşmada, ABnin buna ek olarak 80 milyon doz daha satın alma seçeneği yer alıyor.

Moderna aşısı, onaylanması durumunda AB tarafından satın alınan en pahalı aşı olacak. Pfizer-BioNTech aşısına doz başına 12 euro ödeyen Avrupa, Moderna aşısını doz başına 18 eurodan satın alacak.

Aşılar 16 yaş ve üzeri Avrupa vatandaşlarına uygulanacak.

 

Etiketler:
moderna, aşı, red

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER